Jak działa rekuperator?

Zastanawiasz się nad zakupem systemu rekuperacji do swojego domu? Nie wiesz jednak, na jakiej dokładnie zasadzie działa i jakie korzyści oferuje? W artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Sprawdź!

Czym jest rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem zapewniającym wydajną wentylację. Jest zasilany za pomocą energii elektrycznej. Nawiewa świeże i przefiltrowane powietrze do wnętrza domu, z kolei te zużyte i zanieczyszczone wywiewa na zewnątrz. Dzięki podłączeniu do odpowiednio wykonanej instalacji wentylacji mechanicznej odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza. Przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie. 

Rekuperator składa się z wielu istotnych elementów, takich jak:

Może być dodatkowo wyposażony np. w by-pass, pozwalający na ominięcie wymiennika ciepła przez strumień nawiewanego powietrza. To pomocne rozwiązanie, gdy temperatura wewnątrz danego pomieszczenia jest zbyt wysoka.

Poza rekuperatorem system rekuperacji obejmuje również przewody wentylacyjne, elementy nawiewne i wywiewne, czerpnię oraz wyrzutnię. 

Jak eksploatować rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem wentylacyjnym, a więc po zainstalowaniu w domu, powinien pracować przez cały czas. Eksploatacja tego urządzenia nie jest wcale skomplikowana, a wydajność wentylacji można regulować przy pomocy biegów. Najczęściej urządzenie posiada cztery biegi. 

Czwarty bieg zaleca się stosować okresowo, gdy zajdzie taka potrzeba, np. w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Sprawdzi się również w okresie największych upałów, w szczególności w nocy. Drugi i trzeci bieg są przeznaczone do normalnej, codziennej eksploatacji. Po ich włączeniu rekuperator nie wymaga żadnej kontroli ze strony użytkownika, działanie jest bowiem w pełni zautomatyzowane. 

Na pierwszym biegu rekuperator działa najciszej i pobiera najmniej energii elektrycznej. Bieg ten zaleca się włączać podczas nieużytkowania domu, a także w nocy, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Użytkownik musi również pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Usuwają one wszelkie zanieczyszczenia z nawiewanego powietrza, gwarantując komfort oddychania. W większości przypadków filtry należy wymieniać średnio co 3 miesiące, jednak jest to uzależnione od konkretnego produktu. Najnowsze urządzenia informują o zbliżającym się czasie wymiany filtrów, dzięki czemu użytkownik nie musi tego pilnować.

Dodatkowo raz w roku zaleca się przeprowadzać kontrolę stanu wymiennika ciepła. Aby żadne zabrudzenia czy nieprawidłowości nie zostały pominięte, powinien to robić wykwalifikowany fachowiec. Co dwa lata należy z kolei czyścić instalację odprowadzania skroplin.

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Użytkowanie rekuperatora wiąże się z wieloma zaletami. Podstawowym atutem tego rozwiązania jest możliwość zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania. Wysokość rachunków w sezonie grzewczym może być zmniejszona nawet o 50%. Odzysk ciepła osiąga bardzo wysoki poziom, sięgający nawet 95%. Jest to jednak uzależnione od warunków i konkretnego modelu rekuperatora.

Dzięki systemowi rekuperacji zawsze oddychasz świeżym powietrzem! Jest ono wymieniane przez całą dobę, niezależnie od panującej pogody. Nie musisz już intensywnie przewietrzać wnętrza ani martwić się o muchy czy komary. Pozbycie się intensywnych zapachów, np. po gotowaniu to kwestia zaledwie kilku minut.

Rekuperacja pozwala osiągnąć komfort oddychania, który nie jest możliwy do uzyskania przy wentylacji grawitacyjnej. Docenią to w szczególności alergicy i astmatycy. Rekuperację można dodatkowo wyposażyć w system antysmogowy, zawierający odpowiedni filtr powietrza i funkcję jonizacji.

System rekuperacji jest rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie w każdym domu. Jest zdecydowanie godną uwagi inwestycją, nie tylko ze względu na oszczędności i poprawę jakości powietrza, ale także ze względu na zmniejszoną emisję gazów cieplarnianych!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *