Jakość środowiska, w jakim przebywamy, jest wartością, która zaczyna być wartością priorytetową. To, czym oddychamy, ma bowiem niebagatelny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i naszą przyszłość. Jak rekuperacja oddziałuje na środowisko i nasze zdrowie?
Rekuperacja – na czym polega innowacyjność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja? Rekuperacja jest systemem, który jednocześnie z zapewnieniem stałej cyrkulacji powietrza w domu, potrafi zmniejszyć zapotrzebowaniem domu na ogrzewanie. Dzieje się tak, dzięki specjalnym wymiennikom, jakie umieszczane są w jednostce centralnej. Przechwytują one energię cieplną z powietrza usuwanego z pomieszczeń przez rury do rekuperacji i przekazują ją powietrzu do nich wtłaczanego. Dzięki temu powietrze świeże jest już wstępnie ogrzane – jest to niewątpliwa korzyść w chłodniejsze dni.
Rekuperacja a jakość powietrza w domu
System rekuperacji – oprócz niewątpliwych korzyści ekonomicznych – sprawia, że przebywanie w pomieszczeniach przyłączonych do systemu, jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Pierwszą odczuwalną zmianą jest brak zimnych ciągów powietrza, które powstają na skutek ruchów powietrza przy wentylacji grawitacyjnej lub tradycyjnej wentylacji mechanicznej. Co więcej, rekuperacja dba o zawsze odpowiednią wilgotność powietrza w domu – dzięki temu nie ma możliwości, by w powietrzu, które wdychamy, rozwijały się drobnoustroje chorobotwórcze, grzyby czy pleśń. Nie ma również możliwości, by powietrza było zbyt suche – co powoduje przesuszanie śluzówek, podrażnienia oczu, suchy kaszel. Co więcej – z systemem rekuperacji – nie ma możliwości, by w domu występowała wilgoć i zapleśnienie – które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia użytkowników domu.
Korzyści dla zdrowia – czy rekuperacja ma na nie wpływ?
System rekuperacji – z uwagi na zainstalowane w jednostce centralnej filtry – uniemożliwia dotarcie do wnętrza domu zanieczyszczeń, pyłu i smogu. Z powodzeniem eliminuje z otaczającego dom powietrza alergeny i bakterie. Oddychanie tak oczyszczonym powietrzem zdecydować zmniejsza częstotliwość zachorowań na choroby układu oddechowego, oddziałuje pozytywnie na samopoczucie i wydajność działania. Przebywanie w pomieszczeniach objętych systemem rekuperacji korzystnie wpływa na proces rekonwalescencji – osłabiony organizm nie musi bowiem walczyć ze szkodliwymi substancjami zawartymi w powietrzu, dodatkowo – rekuperacja minimalizuje różnicę temperatur między powietrzem usuwanym a wtłaczanym – a tym samym stała temperatura otoczenia, brak przeciągów i ciągów chłodnego powietrza – są niezwykle ważne dla procesu zdrowienia.
Rekuperacja dla alergika. Rozwiązanie idealne?
Alergie wziewne są jednymi z coraz częściej spotykanych schorzeń – zwane są już chorobami cywilizacyjnymi. Obecność alergenów w powietrzu – również w zamkniętych pomieszczeniach – jest bardzo uciążliwe dla osób cierpiących na alergię. Czy możliwe jest skuteczne zredukowanie lub wyeliminowanie alergenów z domowej przestrzeni? Dzięki rekuperacji a dokładnie przez filtr do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dedykowany alergikom, można uniemożliwić przenikanie alergenów do domu lub firmy.
Czy rekuperacja jest ekologiczna?
Rekuperacja jednoznacznie jest systemem przyjaznym środowisku. Jako urządzenie zasilane elektrycznie, nie generuje zanieczyszczeń do otoczenia. Co więcej, sprzyja zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń przez inne instalacje – głównie służące ogrzewaniu domów. Redukuje bowiem konieczność generowania energii na ponowne ogrzewanie powietrza wtłaczanego do pomieszczeń – jest ono bowiem wstępnie ogrzane. Takie działanie rekuperacji wpisuje się w nowoczesne, ekologiczne budownictwo, oparte o standardy zeroemisyjności i energooszczędności.
Rekuperacja to przyszłościowe, proekologiczne rozwiązanie, zapewniające wysokie oszczędności oraz – przede wszystkim – wysokiej jakości powietrze stale i niezależnie od czynników zewnętrznych powietrze. Warto zainwestować w swoje zdrowie i czystość naszej planety już dziś i postawić na system rekuperacji.