Czy klimatyzacja jest głośna? Jaki hałas generuje jednostka wewnętrzna i zewnętrzna?

Czy klimatyzacja jest glosna

Hałas generowany przez klimatyzację jest jednym z głównych aspektów, jakie bierze się pod uwagę przy zakupie systemu klimatyzacji. Jak głośne jest to urządzenie i w jaki sposób możesz zmniejszyć ten hałas? Sprawdź!

Czynniki wpływające na generowany hałas

Generowany hałas różni się w zależności od konkretnego modelu klimatyzacji. Oto czynniki, które mają największe znaczenie w kwestii hałasu:

  • rodzaj klimatyzatora – poziom hałasu zależy m.in. od rodzaju urządzenia, modele przenośne działają o wiele głośniej niż te stacjonarne,
  • moc klimatyzacji – kolejnym istotnym czynnikiem jest moc, często mocniejsze urządzenia są głośniejsze ze względu na konieczność pracy z większą wydajnością, dodatkowo mocniejsze tryby i programy także będą generować więcej hałasu niż te podstawowe i ekonomiczne, wiele modeli posiada również tryb cichej pracy czy regulowany wentylator,
  • technologia chłodzenia – nowoczesne urządzenia często wykorzystują technologie pozwalające na efektywne chłodzenie przy mniejszym hałasie.

Producenci klimatyzatorów najczęściej korzystają z mocy akustycznej, aby określić hałas wytwarzany przez urządzenie. Jest to wartość określająca moc fali akustycznej emitowanej przez źródło dźwięku, wyrażana w decybelach – dBA. To właśnie na ten parametr powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji. Im wartość jest niższa, tym klimatyzacja domowa będzie działać ciszej.

Jaki hałas generuje klimatyzacja?

W jednostce wewnętrznej dźwięki wydaje przede wszystkim wentylator. Głośność pracy będzie w tym przypadku uzależniona od trybu pracy. Im wyższy tryb, tym większy hałas. W jednostce zewnętrznej źródłem hałasu jest z kolei wentylator oraz sprężarka. 

Przyjmuje się, że dopuszczalna głośność klimatyzacji powinna wynosić 55 dB w ciągu dnia w zabudowie wielorodzinnej oraz 50 dB w zabudowie jednorodzinnej. Nocą wartości te spadają o 10 dB. 

Dostępne na rynku urządzenia wykorzystują nowoczesne rozwiązania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie hałasu średnio do 40 dB. Urządzenie o tym parametrze uznawane jest za ciche. Najbardziej zaawansowane modele mogą generować hałas na poziomie poniżej 30 dB. Z kolei najgłośniejsze urządzenia generują hałas na poziomie około 60 dB.

Jak zmniejszyć hałas generowany przez klimatyzację?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz skutecznie zmniejszyć poziom hałasu generowany przez klimatyzację. Poznaj je i wprowadź do swojej codzienności!

Wybór odpowiedniego urządzenia

Już na etapie zakupu możesz zdecydować się na montaż klimatyzacji o stosunkowo niskim poziomie hałasu. W ten sposób zapewnisz sobie komfort użytkowania urządzenia.

Regularna konserwacja

Jeśli klimatyzacja nie była czyszczona i serwisowana przez długi czas, może to prowadzić to nadmiernego hałasu. Warto więc regularnie wymieniać filtry oraz pamiętać o przeglądach dwa razy w roku. 

Montaż i izolacja

W ograniczeniu przenikania hałasu do pomieszczeń może pomóc Ci odpowiednia izolacja. Równie duże znaczenie ma prawidłowy montaż urządzenia. Należy powierzyć go profesjonalnej firmie. Montażysta klimatyzacji powinien posiadać odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

Nie bagatelizuj nietypowych dźwięków!

Klimatyzacja ścienna wydaje nietypowe dźwięki? Nie powinieneś ich bagatelizować. Twoją uwagę w szczególności powinno wzbudzić:

  • stukanie – nie jest to prawidłowy dźwięk, może wskazywać na poluzowanie się którejś części,
  • gwizdy/piski – to niepokojące hałasy, mogące wskazywać m.in. na wyciek czynnika chłodniczego,
  • klikanie – częste odgłosy klikania mogą wskazywać na awarię sprężarki czy niedrożność instalacji,
  • bulgotanie – najczęściej jest to objaw zatkanego przewodu odpowiedzialnego za odprowadzanie skroplin,
  • szum – z reguły nie świadczy o żadnych problemach, jednak jeśli się nasilił, może być oznaką drgań luźnych części.

W takich sytuacjach najczęściej konieczna jest naprawa klimatyzacji. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli Ci uniknąć większych problemów, dlatego nigdy nie powinieneś lekceważyć tych objawów!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *