Rola filtra w systemie rekuperacji powietrza: Rodzaje filtrów i ich funkcje

Rekuperacja jest systemem mechanicznej wymiany powietrza, umożliwiającym odzyskanie ciepła z prądu powietrza wywiewanego. Oprócz tego – stale dba o jakość powietrza w domach, siedzibach firm i innych obiektach. Jak rekuperacja walczy z zanieczyszczeniami? Jaka jest rola filtrow w rekuperatorze?

Filtr w rekuperacji – dlaczego czyste powietrze w systemie jest tak ważne?

Filtry pełnią jedną z kluczowych ról w systemie rekuperacji. Przede wszystkim dbają o jego oczyszczenie przed przekazaniem powietrza do pomieszczeń z wszelkich zanieczyszczeń, pyłów, alergenów, zarodków grzybów i pleśni. Dzięki temu w naszych domach mamy możliwość oddychania świeżym i zdrowym powietrzem, niezależnie od jakości powietrza, jakie aktualnie otacza nasz dom. Filtr do rekuperacji jest ponadto odpowiedzialny za żywotność całego systemu. Chroni bowiem podstawowe elementy rekuperacji – wymiennik ciepła, przewody do rekuperacji – przed oddziaływaniem na nie brudu i zanieczyszczeń, osadzaniem się na elementach systemu czy podzespołach rekuperatora osadów, które same w sobie mogłyby przyczyniać się do uszkodzeń lub stwarzać warunki do namnażania się drobnoustrojów, grzybów i pleśni. 

Rodzaje filtrów do rekuperacji

filtry do wentylacji z odzyskiem ciepła mogą zapewnić różne stopnie ochrony. Wszystko zależne jest od grubości filtra, gęstości i budowy włókniny. Podstawowym parametrem, wyróżniającym filtry, jest ich klasa – określająca stopień przepuszczalności danego filtra. Najpopularniejsze filtry posiadają klasę G3, G4 lub M5 – zabezpieczają one przed wnikaniem do instalacji szkodliwych substancji, zanieczyszczeń i pyłów, chronią przewody  do rekuperacji i podzespoły samego rekuperatora. Są one wystarczające w większości domów jednorodzinnych czy obiektów użyteczności publicznej. Możliwe jest jednak stosowanie filtrów dodatkowych, o wyższych parametrach, jak:

  • filtry do wentylacji z odzyskiem ciepła klasy F7 – 
  • filtry antyalergiczne – wychwytujące alergeny czy
  • filtry do pomieszczeń wymagających sterylności.

Filtry kieszeniowe do rekuperacji

Filtry kieszeniowe to filtry najczęściej stosowane w systemach rekuperacji. Ich budowa – włóknina filtracyjna odpowiedzialna za wychwytywanie substancji szkodliwych i zanieczyszczeń ułożona w formę kieszeni i umieszczona we wnętrzu plastikowej lub metalowej ramy – gwarantuje nie tylko bardzo wysoką skuteczność filtracji, ale także łatwość i szybkość wymiany filtra do rekuperacji. Dodatkowa zaletą filtrów kieszeniowych do rekuperacji jest ich długa żywotność. Dzięki bardzo dobrej szczelności stanowią wysokiej jakości ochronę dla wymiennika ciepła, osłaniają rury do rekuperacji i pozostałe elementy systemu. 

Filtry węglowe do rekuperacji

Niestandardowymi, lecz pełniącymi dodatkowe funkcje filtrami stosowanymi w rekuperacji są węglowe filtry do wentylacji z odzyskiem ciepła – oparte o technologię wyłapywania substancji szkodliwych przez węgiel aktywny. Dedykowane są one w szczególności obszarom narażonym na zwiększone oddziaływanie smogu – dużych miast i aglomeracji, miejscowości, w których w dalszym ciągu używa się do ogrzewanie pieców na paliwa stałe. Idealnie filtruje szkodliwe zanieczyszczenia i pyły, eliminuje możliwość dostania się do instalacji zadymienia czy nieprzyjemnych i szkodliwych zapachów pochodzących z procesu spalania. Węglowy filtry do rekuperacji mocowany jest zazwyczaj na czerpni lub tuż za nią – zawsze przed wymiennikiem ciepła.

Czystość powietrza, jakim oddychamy, to nie tylko komfort, ale przede wszystkim jeden z warunków zachowania zdrowia. Filtry do rekuperacji – które można dopasować do charakterystyki lokalizacji budynku, szczególnych jego potrzeb i potrzeb użytkowników – to rozwiązanie zapewniające zawsze wysokiej jakości, czyste powietrze wtłaczane do twojego domu lub firmy. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *