Skuteczność wentylacji – jak dbać o prawidłową cyrkulację powietrza w domu?

cyrkulacja powietrza

Jakość powietrza, jakim oddychamy ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Niezwykle ważnym zatem jest, by w pomieszczeniach, w których spędzamy większość naszego życia, oddychać zawsze czystym i świeżym powietrzem. Systemem, który ma to zapewnić jest system wentylacji. Czy każda wentylacja w domu jednorodzinnym – tak wentylacja grawitacyjna, jak wentylacja mechaniczna – jest równie skuteczna? Jak sprawić, by powietrze w naszym domu było zawsze świeże i mało optymalne parametry?

Wentylacja – zadania systemu

Wentylacja w domu jednorodzinnym jest systemem, którego główną funkcją i nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie cyrkulacji powietrza między wnętrzami pomieszczeń a otoczeniem – czyli usuwanie zużytego powietrza – zanieczyszczonego, o obniżonej zawartości tlenu i zwiększonym zawilgoceniu –  z domu i dostarczanie do niego powietrza świeżego w sposób ciągły i nieprzerwany, niezależnie od pory dnia czy roku. Skuteczność i efektywność jej działania wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, zdrowie, komfort i bezpieczeństwo przebywania w budynku. 

Co wpływa na skuteczność wentylacji?

Jakie czynniki wpływają na efektywność wymiany powietrza? W dużej mierze będzie to rodzaj wentylacji, jaki zastosowany został w danym budynku i zasad jego działania. Co więcej, skuteczna wentylacja w domu jednorodzinnym, to wentylacja potrafiąca zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, czyli określoną ilość wymienianego powietrza w jednostce czasu. To warunkowane będzie dostosowaniem systemu do kubatury budynku, jego charakterystyki i sposobu użytkowania. Na skuteczność systemu wentylacji wpływać będzie ponadto jakość jej wykonania i awaryjność instalacji – każda bowiem nieszczelność, niedrożność czy awaria zmniejszać będzie skuteczność cyrkulacji powietrza w obiekcie. 

Wentylacja wentylacji nie równa – porównanie skuteczności systemów wentylacyjnych

Jaka instalacja wentylacja będzie najbardziej skuteczna? Przede wszystkim taka, o którą się dba. Niemniej jednak z uwagi na różnice w zasadach działania, zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem w zakresie wentylacji będzie wentylacja mechaniczna. Dlaczego? Współczesne rozwiązania wentylacyjne umożliwiają nam korzystanie z dwóch systemów wentylacji – do wyboru jest wentylacja grawitacyjna w domu oraz wentylacja mechaniczna, czyli wentylacja w domu bez komina (w wariantach nawiewnym, wywiewnym, nawiewno – wywiewnym oraz nawiewno –wywiewnym z odzyskiem ciepłą – system rekuperacji). Wentylacja grawitacyjna działanie na naturalnej różnicy ciśnień między wnętrzami domu a otoczeniem. Jej skuteczność uzależniona jest  zatem w dużej mierze nie tylko od stanu systemu, ale także od niezależnego czynnika, jakim jest pogoda. W systemach mechanicznych, wymuszających cyrkulację powietrza  problem ten nie występuje. 

Jaką wentylację wybrać?

Czy wentylacja mechaniczna to zawsze dobre rozwiązanie? Z uwagi na stałą skuteczność jej działania, niezależnie od pory dnia i roku – zdecydowanie ta. Nie zawsze jednak możliwe będzie dostosowanie obiektu do pełnego jej wprowadzenia, bądź będzie to nierentowne. Niemniej jednak modernizacja w kierunku wentylacji mechanicznej, a w szczególność rekuperacji, która daje możliwość uzyskania wysokich oszczędności na ogrzewaniu, dzięki odzyskowi ciepłą na poziomie niemal 90%, to rozwiązanie, które warto rozważyć – niezależnie od kosztów inwestycyjnych, które skutecznie można zmniejszyć, dzięki dofinansowaniom do termomodernizacji.

Czy możemy wpływać na skuteczność wentylacji?

Skuteczność wentylacji nie zależy jedynie od rodzaju wentylacji, jak wybraliśmy. Skuteczność systemu warunkowana jest także prawidłowym jego zaprojektowaniem, montażem oraz dbaniem o instalację. Aby zachować efektywne działanie wentylacji konieczne jest  systematyczne jej czyszczenie, wykonywanie przeglądów. Skuteczna wentylacja to przede wszystkim wentylacja sprawna, niezawodna i czysta.

Instalacja wentylacji to jeden z najważniejszych systemów w każdym obiekcie, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Wybór jak najbardziej skutecznej i efektywnej wentylacji to inwestycja, na której nie warto oszczędzać – tak przy zakupie, jak i podczas eksploatacji. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *