Klimatyzacja do domu jest coraz powszechniej używanym systemem, który wpływać ma na podniesienie komfortu przebywania w pomieszczeniach – z założenia poprzez chłodzenie wnętrz podczas upałów, ale także przez możliwość szybkiego, skutecznego ich ogrzewania. Czy w związku z szybkimi zmianami temperatur, jakie oferowane są przez klimatyzację, zmienia się również wilgotność powietrza? Czy klimatyzacja domowa lub klimatyzacja w blokach wysusza powietrze?
Klimatyzacja domowa – czy wpływa na wilgotność powietrza?
Jak działa klimatyzacja? System opiera się w dużej mierze na czynniku klimatyzacji i parowniku, przy pomocy których dochodzi do oddania przez powietrze ciepła i jego schłodzenia. Podczas procesu wychładzania dochodzi do wykroplenia się pary wodnej, jaka znajduje się w powietrzu, a tym samym – do stopniowego zmniejszania stopnia jego zawilgocenia. Nie ma jednak możliwości, by standardowa klimatyzacja domowa – bez włączonej odpowiedniej funkcji – mogła przesuszyć powietrze. Wilgoć, jaka jest skraplana podczas przepływu powietrza przez rury do klimatyzacji i pozostałe układy klimatyzacji jest bowiem odzyskiwana, powodując, że wilgotność powietrza podczas użytkowania klimatyzatora oscyluje w optymalnych granicach 40% .
Zmniejszenie wilgotności przy użytkowaniu klimatyzacji – czy klimatyzacja przesuszy powietrze?
Normalna eksploatacja klimatyzacji, którą rozumiemy jako czasowe i doraźne wykorzystywanie jej możliwości do celów chłodzenia danej przestrzeni, nie powinna powodować nadmiernego wysuszania powietrza. Dlaczego? Pamiętać należy, że pomieszczenia, w których korzystamy z klimatyzacji muszą również posiadać systemy wentylacji, które systematycznie wymieniać będą chłodzone, osuszone powietrze, zastępując je nawilżonym powietrzem zewnątrz. Co więcej, tak ludzie, jak i zwierzęta czy rośliny, jakie posiadam w domowych czy biurowych przestrzeniach klimatyzowanych – stanowią źródło pary wodnej, która stale nawilża powietrze. Co jednak, jeśli odczuwamy zbytnie przesuszenie powietrza podczas użytkowania klimatyzacji?
Sposoby na nadmierne wysuszenie pomieszczenia
Jak przywrócić prawidłowe nawilżenie powietrza? Szybkim i tanim sposobem jest po prostu otworzenie okna na kilka minut. Zazwyczaj dochodzi wówczas do ustabilizowania się poziomu wilgotności w klimatyzowanym pomieszczeniu. Oczywiście, negatywnym skutkiem jest wpuszczenie wówczas do pomieszczenia ciepłego powietrza z zewnątrz. Jeśli chcemy, aby chłodne powietrze nie uleciało z pomieszczenia, a jednocześnie zadbać o wilgotność powietrza, warto jest zainwestować w nawilżacz powietrza, który zadba o utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, w których zainstalowana jest klimatyzacja domowa.
Ogrzewanie klimatyzacją a wilgotność powietrza
Niektóre z klimatyzacji domowych oprócz funkcji chłodzenia, posiadają również funkcje grzania. Czy ogrzewanie domu klimatyzacją powoduje, że poziom wilgotności powietrza spada poniżej optymalnych wartości? Klimatyzacja z funkcją grzania wpływa na wilgotność powietrza w podobny sposób jak korzystanie z tradycyjnego ogrzewania. Poziom nawilżenia powietrza zatem spadnie, nie będzie to jednak spadek drastyczny, powodujący dyskomfort czy niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Czy klimatyzacja powoduje zmniejszenie wilgotności powietrza? Bez wątpienia tak – jednak w stopniu, który nie jest szkodliwy dla nas i naszego otoczenia. Z powodzeniem i bez obaw o nadmierne przesuszenie powietrza zatem można korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie oferuje klimatyzacja w domu.