Rekuperacja to nowoczesny, ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Aby jednak działała prawidłowo, koniecznym jest regularne sprawdzanie poprawności jej działania, sprawności wszystkich jej elementów i skuteczności ich funkcjonowania. Dlaczego, kiedy i jak wykonywać serwis i przegląd rekuperacji?
Czy przeglądy i serwisy rekuperacji są konieczne?
Rekuperator – czyli serce rekuperacji, jest urządzeniem złożonym z wielu elementów i podzespołów, których wspólne działanie powoduje zamianę energii kinetycznej powietrza i energii elektrycznej w energię cieplną, skutecznie ogrzewającą domową przestrzeń i podgrzewającą ciepłą wodę użytkową. Sprawność każdego z elementów urządzenia jest zatem niezwykle ważna czyszczenie rekuperacji. Dlatego też tak ważne jest systematyczne wykonywanie przeglądów i serwisów rekuperacji. Okresowe, wymiana wyeksploatowanych elementów, szybka reakcja na uszkodzenia – to gwarancja bezawaryjnego i skutecznego funkcjonowania rekuperacji.
Przegląd i serwis – samodzielnie? Kto może serwisować rekuperację?
Serwis rekuperacji zawsze powinien wykonywany być przez osobę wykwalifikowaną. Rekuperator to skomplikowane urządzenie. Aby dokonać przeglądu rekuperatora konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy o tym, jak działa rekuperacja, jak pracuje sterownik rekuperacji, o budowie rekuperatora. Doświadczenie i fachowa wiedza są również konieczne do sprawdzenia przewodów do wentylacji, pozostałych jej elementów, obsługi urządzeń pomiarowych które używane są do diagnostyki systemu i stwierdzania nieprawidłowości. Pamiętać należy jednak, że samodzielnie powinniśmy systematycznie oczyszczać zewnętrzne elementy rekuperacji, dbać o ich przepustowość, natychmiast zgłaszać serwisantom wszelkie nieprawidłowości.
Przegląd rekuperacji – na czym polega?
Co wchodzi w skład czynności przeprowadzanych podczas serwisu rekuperacji? Fachowcy przede wszystkim:
- sprawdzą zapisy w dzienniku zdarzeń rekuperatora,
- odczytują ewentualne błędy i dokonają ich weryfikacji i naprawy,
- skontrolują ogólny stan techniczny urządzenia,
- wyczyszczą wymiennik ciepła w jednostce centralnej,
- oczyszczą czerpnie i wyrzutnie, rury do rekuperacji,
- skontrolują system odprowadzania skroplin, wentylatory, dodatkowych urządzeń,
- przeprowadzą inspekcję okablowania,
- sprawdzą ustawienia rekuperatora, sterownik rekuperacji,
- przeprowadzą autotest jednostki centralnej.
Serwis i przegląd rekuperacji – o czym pamiętać?
Przegląd rekuperacji wykonywany powinien być z użyciem atestowanego sprzętu, przez osoby legitymujące się posiadaniem odpowiednich kwalifikacji do jego wykonania. Każdy przegląd i serwis muszą zakończyć się sporządzeniem odpowiedniego protokołu. To na nim powinny zawarte być informacje o osobie wykonującej serwis oraz o sprzęcie, jaki został wykorzystany do przeprowadzenia diagnozy wraz z wynikami pomiarów.
Kiedy wykonywać serwis rekuperacji?
Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest bowiem od tego, w jakich warunkach pracuje system rekuperacji – przeglądy i serwis rekuperacji w domach jednorodzinnych wykonywany powinien być minimum raz w roku. Częstszym przeglądom poddawać należy urządzenia pracujące w obiektach użyteczności publicznej czy w cięższych warunkach, np. w obiektach przemysłowych – w dużym zapyleniu, zmiennej temperaturze, bardzo dużej wilgotności. Warto również wzywać serwis niezwłocznie, jeśli mamy wątpliwości, co do funkcjonowania systemu – w przypadku usłyszenia hałasów, wydobywania się z systemu nieprzyjemnych zapachów, zmniejszenia efektywności rekuperacji.
System rekuperacji zapewnia nam codzienny komfort i wysokie oszczędności. Od jego sprawnego działania zależy nasze bezpieczeństwo, komfort i wysokość kosztów ogrzewania. Systematyczne wykonywanie profesjonalnych przeglądów i serwisów rekuperacji ustrzeże nas przed kosztownymi awariami instalacji.