Sposób, w jaki użytkujesz klimatyzację, ma bezpośredni wpływ na jej sprawność. W artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane podczas codziennej eksploatacji tego urządzenia. Sprawdź, czego możesz unikać, by Twoja klimatyzacja była sprawna i efektywna.
Użytkowanie klimatyzacji przy otwartych oknach
Powszechny błąd popełniany przez użytkowników klimatyzacji to użytkowanie urządzenia przy otwartych oknach. Ciepłe powietrze, które dociera do pomieszczeń z zewnątrz, zaburza pracę klimatyzacji. Będzie przez to działać na pełnych obrotach, próbując cały czas schłodzić ciepłe powietrze.
Jeśli chcesz włączyć klimatyzację, w pierwszej kolejności upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte. W innym wypadku nie uda się skutecznie schłodzić pomieszczenia.
Nieserwisowanie urządzenia
Serwis klimatyzacji obejmuje kilka istotnych czynności sprawdzających, wyczyszczenie filtrów oraz usunięcie ewentualnych usterek. Niestety wiele osób wychodzi z założenia, że skoro klimatyzacja działa prawidłowo – serwis jest niepotrzebny. To błędne podejście! Przebywanie w pomieszczeniu z zanieczyszczoną instalacją jest niebezpieczne. W ten sposób tworzą się idealne warunki do rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Następnie zanieczyszczenia te trafiają do pomieszczenia, zwiększając ryzyko wystąpienia infekcji czy reakcji alergicznej.
Regularne serwisowanie klimatyzacji to także korzystny wpływ na sprawność i wydajność urządzenia. Dzięki temu sprzęt działa cicho, sprawnie i w pełni komfortowo. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia ewentualnych awarii. Zaleca się, by serwis klimatyzacji był przeprowadzany nawet dwa razy w roku! W przypadku takich miejsc, jak restauracje czy sklepy, należy go przeprowadzać jeszcze częściej.
Zbyt niska temperatura powietrza w domu
Często słyszy się o tym, że klimatyzacja powoduje przeziębienia. Prawda jest jednak taka, że to nie urządzenie odpowiada za choroby, a zbyt niska temperatura powietrza. Jeśli klimatyzacja jest włączona przez większość dnia, a różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu a temperaturą na zewnątrz jest zbyt duża, może to prowadzić do przeziębienia.
Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczy nie schładzać nadmiernie pomieszczenia. Zaleca się, by temperatura w domu była niższa niż temperatura na zewnątrz o około 5 stopni Celsjusza. Im ta różnica jest większa, tym istnieje większe ryzyko przeziębienia.
Nastawianie zbyt niskiej temperatury
Popularnym zabiegiem jest nastawianie bardzo niskiej temperatury w celu jak najszybszego schłodzenia wnętrza. Takie działanie jest sporym błędem, ponieważ wcale nie skraca czasu potrzebnego do ochłodzenia. Generuje jedynie niepotrzebne koszty.
Nieefektywne jest także ciągłe zmienianie ustawień. Zaleca się ustawić preferowaną, docelową temperaturę oraz pozwolić urządzeniu działać. W innym wypadku klimatyzacja nie będzie funkcjonować w efektywny sposób. Dodatkowo istnieje ryzyko zawieszenia i wystąpienia różnego rodzaju błędów. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wstrzymanie się, aż pomieszczenie uzyska ustawioną temperaturę. Jeśli wówczas zajdzie taka potrzeba, możesz ją zmienić.
Ignorowanie wycieków wody
Jednym z najczęściej występujących objawów wskazujących na nieprawidłowe działanie klimatyzacji jest wyciek wody. Wiele osób wychodzi z założenia, że jest to związane z pracą urządzenia – w końcu podczas użytkowania klimatyzacji powstają skropliny. Faktycznie, jest to proces naturalny. Jeśli jednak wody jest zbyt dużo i na ścianie pojawiają się plamy, należy jak najszybciej skontaktować się z serwisantem.
To niepokojący sygnał, który może wskazywać m.in. na zatkany odpływ skroplin. Nawet przy regularnym czyszczeniu filtrów, niestety nie zatrzymują one wszystkich drobin. Mogą przedostać się do wnętrza i utrudniać odprowadzenie wody.
Do innych przyczyn wycieków wody można zaliczyć uszkodzenie pompy kondensatu czy oblodzenie parownika. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli Ci zapobiec kolejnym uszkodzeniom.
Zadbaj o swoją klimatyzację i unikaj wspomnianych błędów. Dzięki temu będziesz cieszyć się sprawnym urządzeniem przez lata!