Kiedy warto wykonać serwis klimatyzacji?

Klimatyzacja jest systemem, który dba o jakości powietrza w naszym domu – nie tylko chłodząc je i ogrzewając – ale coraz częściej również je oczyszczając czy nawilżając. Aby klimatyzacja do domu lub klimatyzacja do mieszkania działała sprawnie i bezawaryjnie przez długi czas, koniecznym jest dbanie o nią także z naszej strony. Kiedy warto wykonać serwis klimatyzacji?

Dlaczego serwis klimatyzacji domowej jest tak ważny?

Już kilkumiesięczne korzystanie z klimatyzacji może spowodować, że w urządzeniu zgromadzony zostanie szereg zanieczyszczeń, jakie znaleźć możemy w powietrzu domowym. Wystarczy zajrzeć pod pierwszy panel klimatyzacji, by na powierzchniach, przez które przepływa powietrze, którym oddychamy, by dostrzec tam kłęby kurzu. W  nagromadzonych zanieczyszczeniach z kolei odnaleźć można szkodliwe dla naszego zdrowia pyły, alergeny, drobnoustroje chorobotwórcze, zarodka pleśni i grzybów. Jeśli nie będziemy serwisować klimatyzacji, zanieczyszczenia te mogą zacząć krążyć po naszym domu wraz z powietrzem poddawanym chłodzeniu lub ogrzewaniu – a tym samym trafiać do  naszych płuc, osadzać się na dotykanych przez nas powierzchniach. Dlatego też zalecanym jest, by okresowo wykonywać serwis klimatyzacji domowej – niezależnie od sprawności jej działania. 

Klimatyzacja domowa – kiedy należy wykonać serwis?

Oprócz cyklicznego serwisu klimatyzacji, należy go wykonać zawsze wtedy, gdy zauważony zostanie jeden z następujących objawów:

  • zamarzanie elementów jednostki zewnętrznej,
  • nieprawidłowe odprowadzenie skroplin z klimatyzacji,
  • wydobywanie się z instalacji lub klimatyzatora nieprzyjemnego zapachu,
  • zmniejszenie skuteczności chłodzenia lub grzania, 
  • zmiana pracy urządzenia – np. jego głośniejsze działanie,
  • błąd systemu – jaki można zobaczyć na wyświetlaczu lub pilocie.

Kiedy serwis podstawowy?

Rodzaj serwisu, jaki zostanie wykonany, uzależniony jest od przyczyny wezwania serwisu – serwis klimatyzacji Szczecin związany z awarią urządzenia będzie bowiem dotyczył konkretnego problemu, serwis podstawowy sprawdzać będzie kondycję urządzenia. Podczas standardowego serwisu podstawowego klimatyzacji (przegląd klimatyzacji) – który dotyczy zazwyczaj sprawnych jednostek domowych – sprawdzone zostaną podstawowe układy instalacji, dojdzie do wyczyszczenia podstawowych elementów, w tym filtra (lub jego wymiany), uzupełniony zostanie czynnik klimatyzacji. Serwis taki powinien wykonywany być minimum dwa razy w roku – na przełomach sezonów zimowego i letniego, tj. w okolicach kwietnia i października.

Kiedy serwis rozszerzony?

Jest dedykowany specjalistycznym jednostkom, które pracują w systemie ciągłym – celem utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach, halach lub obiektach. Rozszerzony serwis obejmuje kompleksowe sprawdzenie funkcjonowania całej instalacji, przegląd wszystkich podzespołów (przede wszystkim sprężarki, wentylatora, skraplacza, parownika), sprawdzenie ilości czynników chłodzących, dokładne oczyszczenie i dezynfekcję instalacji. Przeglądy rozszerzone zazwyczaj zlecane są częściej niż przeglądy klimatyzacji domowej – zgodnie z zaleceniami producenta lub według potrzeb. 

Koszt serwisu – czy serwis klimatyzacji jest drogi?

Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Koszt przeprowadzeniu serwisu klimatyzacji każdorazowo zależy od przyczyny wezwania i wykonanych – po diagnostyce – prac. Do zakresu kosztów wchodzić zawsze będą trzy procedury – czyszczenie klimatyzacji domowej, jej diagnostykę pod kątem ewentualnych awarii, nieszczelności i niesprawności, oraz działanie profilaktyczne – jak wymiana filtrów czy uzupełnienie czynnika chłodzącego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że im bardziej nowoczesna klimatyzacja domowa, tym bardziej ograniczony będzie jej serwis – niemniej jednak systematyczne serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji zapewnia utrzymanie efektywności energetycznej i chłodniczej urządzenia na lata. 

Serwis klimatyzacji to niezbędna czynność, która warunkuje sprawność i efektywność działania urządzenia przez długie lata. Warto zatem regularnie wzywać serwisanta, który w porę dostrzeże wszelkie usterki, wykonana stosowne naprawy, oczyści i zakonserwuje urządzenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *