Wpływ wentylacji na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń
Oddychanie czystym powietrzem w dzisiejszych czasach to prawdziwy przywilej. O jego jakość w naszych domach i miejscach pracy odpowiadaj systemy wentylacji. Jaki mają one wpływ na to, czym oddychamy? Czy możliwa jest poprawa jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń z wykorzystaniem wentylacji?
Jakość powietrza a jakość naszego życia
Powietrze nie jest jedynie tym, co niezbędne jest nam do życia. Jego jakość warunkuje jakość naszego codziennego funkcjonowania, nasze samopoczucie i zdrowie. Oddychanie czystym powietrzem wysokiej jakości zapewnia wysoki poziom energii, lepszą produktywność, możliwość skupienia się czy zrelaksowania. Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób, pozytywnie wpływa na stan naszego organizmu, który – zamiast na walce o czyste powietrze – może skupić się na procesach rozwoju czy regeneracji. Jak wentylacja w domu jednorodzinnym czy wentylacja w bloku wpływa na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń?
Wentylacja = bezpieczeństwo przebywania w pomieszczeniach
System wentylacji przede wszystkim dba o dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza. Podczas bowiem oddychania, czy w trakcie procesów spalania w pomieszczeniach zamkniętych, dochodzi do zmniejszania się zawartości tlenu w powietrzu, które zastępowane jest dwutlenkiem węgla. Powietrze przesycone dwutlenkiem węgla, z jednoczesnym niedoborem tlenu nie tylko niekorzystnie oddziałuje na ludzkie samopoczucie (zmęczenie, apatia, bóle głowy). Może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Wentylacja w pokoju, wentylacja garażu czy wentylacja w kotłowni są zatem niezbędnymi elementami architektonicznymi.
Wentylacja = brak zanieczyszczeń
Współczesne systemy wentylacji – przede wszystkim wentylacja mechaniczna i rekuperacja – umożliwiają skuteczne filtrowanie zanieczyszczeń, jakie unoszą się w otoczeniu naszych domów. Technologie filtrów węglowych skutecznie przechwytują pyły, które bezpośrednio oddziałują na drogi oddechowe człowieka, powodując choroby górnych dróg oddechowych, alergie i choroby nowotworowe. Skuteczna wentylacja mechaniczna wyposażona w odpowiednie filtry niweluje z powietrza dostającego się do pomieszczeń zanieczyszczenia.
Wentylacja = brak alergenów, wirusów i bakterii
Zapewnienie efektywnej cyrkulacji powietrza między pomieszczeniami a otoczeniem, skutecznie usuwa z wnętrz wszelkie zarazki i wirusy, uniemożliwia ich osadzanie się i namnażanie. Dodatkowo, filtry do wentylacji są w dzisiejszych czasach w stanie zatrzymywać dopływ do wentylowanych pomieszczeń zawieszonych w powietrzu alergenów czy chorobotwórczych drobnoustrojów. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie wziewne, znacząco poprawiając komfort ich przebywania w pomieszczeniach, niwelując objawy chorobowe.
Wentylacja = odpowiednia wilgotność powietrza
Jakość powietrza w dużej mierze uzależniona jest od zachowania optymalnego poziomu jego wilgotności. Odpowiednie nawilżenie powietrza – to jest ukształtowanie równowagi pomiędzy zbyt przesuszonym powietrzem, a powietrzem nadmiernie zawilgoconym – warunkuje komfort przebywania w pomieszczeniach. Nadmiernie wysuszone wnętrza generują bowiem dyskomfort – powodując przesuszanie się skóry i śluzówek, ich podrażnienia. Z kolei zbyt wysoki poziom zawilgocenia, który jednoznacznie wskazuje na niewydolność wentylacji, umożliwia namnażanie sią bakterii, pleśni i grzybów w pomieszczeniach.
Instalacje wentylacji mają zatem niebagatelny wpływ na powietrze w pomieszczeniach – mogąc oddziaływać na nie tak pozytywnie, jak negatywnie. Konsekwencje wadliwego lub nieefektywnego systemu wentylacji mogą być bardzo poważne – tak dla obiektu, jak – przede wszystkim – dla naszego zdrowia i życia. Warto zatem zainwestować w jak najlepszy i najskuteczniejszy system wentylacji dostosowany do danego budynku i jego użytkowników.