Czy i jakie problemy może powodować system rekuperacji?

rekuperacja

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja pomieszczeń, pozwalająca na odzyskanie ciepła z powietrza. W system ten inwestuje coraz to więcej osób, aby móc cieszyć się komfortem świeżego powietrza i oszczędnościami finansowymi. Co jednak w sytuacji, gdy rekuperacja nie działa prawidłowo? Jakie są najczęstsze problemy związane z tym systemem i w jaki sposób możesz je rozwiązać?

Zbyt niski odzysk ciepła

Jednym z najważniejszych zadań systemu rekuperacji jest odzysk ciepła. Zjawisko to jest możliwe dzięki ogrzewaniu powietrza nawiewnego przez powietrze wywiewane. Może się jednak zdarzyć, że odzysk ciepła jest po prostu niski.

Powodem takiego stanu może być brak odpowiedniej izolacji pomieszczeń. Powinna panować w nich wyłącznie dodatnia temperatura. Jeśli tak nie będzie, do rekuperacji trafi zimne powietrze, które dodatkowo wygeneruje kolejne koszty ze względu na konieczność ogrzania. Kolejną istotną kwestią jest wybór dobrze zaizolowanych elementów do systemu rekuperacji. Mowa tu w szczególności o kanałach wentylacyjnych oraz czerpni. Nawet jeśli powietrze w pomieszczeniu będzie ciepłe, przez brak odpowiedniej izolacji może bardzo szybko się schładzać.

Przenoszenie się nieprzyjemnych zapachów

Nieprzyjemny zapach dochodzący z instalacji to jeden z najczęściej występujących problemów. Nie powinien być ignorowany, ponieważ w większości przypadków świadczy o nieprawidłowej pracy systemu rekuperacji. Dodatkowo nieprzyjemnym zapachom mogą również towarzyszyć zalegające nieczystości przy anemostatach.

Przyczyny tego problemu mogą być różne, jednak najczęstsze z nich to:

  • brak właściwych otworów wentylacyjnych z podcięciami w drzwiach wewnętrznych, które umożliwiałyby swobodny przepływ powietrza,
  • zbyt mała moc urządzenia,
  • nieprawidłowo zaprojektowany system rekuperacji.

Jeśli z Twojej instalacji dochodzą nieprzyjemne zapachy, najlepszym rozwiązaniem okaże się wizyta profesjonalnego serwisanta. Zdiagnozuje on przyczynę problemu, która wcale nie musi być łatwa do rozwiązania.

Hałas wydobywający się z rekuperacji

Kolejnym, częstym problemem jest hałas wydobywający się z rekuperacji. Centrale są bardzo ciche, a więc jakiekolwiek dźwięki powinny już zwrócić Twoją uwagę. Przyczyną hałasu może być:

  • niedrożna wentylacja,
  • źle wyważony wirnik wentylatora,
  • uszkodzone łożysko,
  • niewłaściwe umiejscowienie urządzeń wentylacyjnych.

Na poziom generowanego hałasu wpływają również regularne konserwacje i czyszczenie. Jeśli instalacja jest zaniedbana i filtry nie były od dłuższego czasu czyszczone, może to być źródłem niepożądanych dźwięków.

Najpoważniejszą przyczyną hałasu wydobywającego się z rekuperacji może być z kolei źle wykonany projekt instalacji. Rury powinny posiadać odpowiednie średnice i optymalną trasę. Kanały wywiewne i nawiewne powinny zostać poprawnie rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń. Dobrze wykonany projekt to podstawa sprawnej rekuperacji.

Jakiekolwiek zmiany w generowanym hałasie należy zgłosić specjaliście. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ mogą pojawić się kolejne, tym razem poważniejsze objawy.

Para wodna na szybach okien

Użytkownicy rekuperacji często zgłaszają wykraplanie się pary wodnej na szybach okien lub wszelkich chłodnych powierzchniach. W takim wypadku zazwyczaj przyczyna jest jasna – zabrudzone filtry powietrza. Ich regularne czyszczenie jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowego działania urządzenia. Brudne filtry sprawiają, że do pomieszczeń trafia powietrze, które nie jest w pełni oczyszczone. Długotrwałe ignorowanie takich objawów może prowadzić do uszkodzenia rekuperacji.

Po wymianie lub wyczyszczeniu filtrów należy obserwować działanie rekuperacji. Jeśli na oknach nadal pojawia się para wodna, problem może dotyczyć nadmiernej ilości tzw. wilgoci technologicznej. Jest to wilgoć spowodowana nieosuszonymi powierzchniami na etapie budowy budynku lub jego remontu. 

W takiej sytuacji możesz zwiększyć intensywność wentylacji i poczekać, aż proces osuszania budynku się skończy. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie osuszacza kondensacyjnego, który pobiera zwilgotniałe powietrze oraz wypuszcza je osuszone i ogrzane.

Jeśli któryś z tych problemów występuje w Twojej instalacji – nie ignoruj go. Zadzwoń do serwisanta!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *