Rodzaje klimatyzacji: split, systemy, centralne i przenośne.

Rodzaje klimatyzacji:

Przyjemny chłód w upalne dni to marzenie wielu z nas. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzacji do swojego domu lub swojej firmy. Jakie rozwiązania są aktualnie dostępne na rynku klimatyzacji? W czym możemy wybierać – jaka będzie najlepsza klimatyzacja do domu?

Klimatyzacja dostosowana do potrzeb 

Klimatyzacja do domu, mieszkania lub firmy to świetne rozwiązanie na upalne dni. Biorąc pod uwagę szereg możliwości, jakie oferowane są przez producentów klimatyzacji, odpowiednie dobranie jej rodzaju może być problematyczne. Pod uwagę należy bowiem wziąć minimum kilka kwestii, jak:

  • funkcje, jakie pełnić ma klimatyzacja domowa,
  • powierzchnię, jaką ma chłodzić, 
  • czas użytkowania,
  • sezonowość użytkowania i 
  • dodatkowe opcje, jakie oferuje klimatyzacja.

Należy ponadto wziąć pod uwagę, ile kosztuje montaż klimatyzacji i sam system klimatyzacji – urządzenie wraz z osprzętem i elementami sterującymi. 

Klimatyzacje typu split – pełen zakres funkcji chłodzenia

Klimatyzacje split, jakie spotkać można na rynku, to: klasyczna klimatyzacja split oraz klimatyzacja o rozbudowanych możliwościach – klimatyzacja multisplit. Oba rozwiązaniach charakteryzują się występowaniem jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. W przypadku klimatyzacji split możliwe jest połączenie jedynie jednej jednostki wewnętrznej najczęściej zainstalowanej jako klimatyzacja ścienna  – z jedną jednostką zewnętrzną. Jest to najtańsze rozwiązanie w zakresie klimatyzacji stałych. Z kolei jednostka zewnętrzna klimatyzacji multisplit to bardziej zaawansowane i droższe urządzenie, które umożliwia korzystanie we wnętrzu z kilku jednostek chłodzących– klimatyzacja w salonie i klimatyzacja w pokoju wymagają zatem zamontowania jedynie jednej jednostki na elewacji budynku.

Klimatyzacje centralne – komfort i dyskrecja chłodzenia

Klimatyzacja centralna, zwana inaczej klimatyzacją kanałową, jest najbardziej zaawansowanym sposobem dystrybuowania schłodzonego powietrza. Opiera się o system kanałów wentylacyjnych, które podpięte są pod jedną centralę, umieszczoną w miejscu niewidocznym – najczęściej w przestrzeni  podstropowej lub w dedykowanym pomieszczeniu technicznym.  Układy klimatyzacji rozprowadzane są zgodnie z potrzebami, można je swobodnie dostosować do pomieszczenia, jego wystroju, lokalizacji umeblowania, a same nawiewniki, mogą stanowić element idealnie wkomponowany w stylistykę wnętrza.  

Klimatyzacja przenośna – mobilność chłodzenia

Przenośne modele klimatyzacji to swoista alternatywa  dla stałego systemu klimatyzacji. Klimatyzacja przenośna jest tańsza, nie wymaga stałego mocowania, z powodzeniem można zatem przemieszczać ją w konkretne miejsce, które chcemy schłodzić. Koniecznym do jej działania jest dostęp do okna, drzwi balkonowych lub tarasowych – klimatyzacja okienna wymaga bowiem dostępu do powietrza z zewnątrz. Specjalny przewód do klimatyzacji wyprowadza nagrzane powietrze z pomieszczenia. Schłodzone natomiast – z użyciem parownika – powietrze, wywiewane jest przed klimatyzację. W przeciwieństwie do stałych systemów klimatyzacji, klimatyzacja przenośna nie jest w stanie skutecznie obniżyć temperatury dużego pomieszczenia. Dodatkowo, do sprawnego jej funkcjonowania konieczne jest dokładne zamontowanie przesłony okiennej i szczelny montaż przewodu. Klimatyzacja przenośna idealnie sprawdzi się jako klimatyzacja w bloku, jeśli potrzebujemy tymczasowego, miejscowego schłodzenia przestrzeni. Ile prądu zużywa klimatyzacja przenośna? Jest to zależne od mocy urządzenia – która warunkuje również powierzchnię jej efektywnego chłodzenia. 

Niezależnie od rodzaju klimatyzacji, urządzenie to zdecydowanie poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów. Należy pamiętać jednak, by dobrać sprzęt do swoich indywidualnych preferencji i przewidywanego zastosowania urządzenia – by w pełni wykorzystać jego potencjał.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *