Wentylacja a alergie – Jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach alergików

czysty dom

Alergia jest chorobą coraz częściej występującą w społeczeństwie, wykrywana już od najmłodszych lat. Może mieć różne podłoże, jedna jednak z częstszych przyczyn jej występowania są zanieczyszczenia powietrza – a dokładniej zawieszone w nim pyłki i substancje alergenne. Takie powietrze otacza nas cały czas, przewodami wentylacyjnymi dostaje się również do naszych domów. Jak pomóc cierpiącym na alergię? Czy można ograniczyć ilość alergenów dostających się do domu?

Rodzaj wentylacji a alergeny 

Możliwości ochrony przed alergenami poszczególnych rodzajów wentylacji są zróżnicowane. Najmniej efektywna w tym aspekcie jest standardowa wentylacja grawitacyjna. Więcej możliwości daje wentylacja mechaniczna, w szczególności z centralą rekuperacyjną. W niej bowiem  możliwe jest umieszczenie efektywnie pracujących filtrów antyalergicznych, które uniemożliwia przenikanie substancji alergennych, pyłków i zanieczyszczeń wgłąb systemu, chroniąc rury do rekuperacji i – przede wszystkim – zdrowie domowników, w szczególności alergików – jednocześnie zapewniając skuteczna cyrkulację powietrza między otoczeniem domu a jego wnętrzem. 

Systemy wentylacji a alergie – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od systemu wentylacji, jaki zainstalowany mamy w naszym domu, niezwykle ważnym zadaniem jest zapewnienie jej sprawności. Aby wentylacja mogła efektywnie przeciwdziałać alergiom i poprawiać komfort życia osób cierpiących na alergie, koniecznym jest zadbanie o wydajność cyrkulacji powietrza i czystość elementów wchodzących w skład wentylacji. Częstym bowiem powodem występowania alergii są zanieczyszczenia, grzyby i pleśń, które zalegać mogą w kanałach wentylacyjnych lub elementach instalacji. Systematyczne oczyszczanie elementów zewnętrznych oraz cykliczne konserwowanie i dezynfekcja całego układu – w znaczący sposób mogą zmniejszyć lub wyeliminować dolegliwości alergików.

Rekuperacja – idealny wybór dla alergików?

Dlaczego rekuperacja to najlepszy wybór i dlaczego jest lepsza niż wentylacja grawitacyjna? Rekuperator, jaki jest  podstawowym elementem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie jest bowiem jedynie źródłem oszczędności na ogrzewaniu, ale także – wstępne oczyszcza wtłaczane do pomieszczeń powietrze, usuwając z niego zanieczyszczenia, szkodliwe pyły czy alergeny (w zależności od rodzaju filtra, jaki zastosowany zostanie w rekuperatorze). Czyste, pozbawione alergenów powietre jest zbawienne dla alergików – umożliwia bowiem komfortowe funkcjonowanie w domu lub w pracy, niweluje lub minimalizuje reakcje alergiczne, pozytywnie oddziałuje tak na alergików, jak i osobowy wysoce wrażliwe.                                                                                                                                                           

Filtr do rekuperacji i wentylacji dla alergika

Współczesne technologie doprowadziły do opracowania specjalnych filtrów, które są w stanie oczyszczać powietrza, jakie dostaje się do naszych domów czy miejsc pracy. Standardowe filtry do rekuperacji i wentylacji – filtry o klasie G4 umożliwiają odfiltrowanie powszechnie występujących zanieczyszczeń i pyłów. Jednakże osoby zmagające się z alergią mają możliwość skorzystania z bardziej zaawansowanej ochrony – z filtrów o podwyższonej klasie filtracji – jak filtry F7, F8 czy F9. Charakteryzuje je zdecydowanie wyższy poziom wychwytywania cząstek zanieczyszczeń oraz pyłów powodujących alergie – poziom ten oscyluje na poziomie 80 – 90 %. 

Wilgotność powietrza w alergii – czy wentylacja może pomóc?

Zapewnienie prawidłowej wilgotności powietrza jest jednym z ważniejszych aspektów przeciwdziałających zarówno powstawaniu, jak i skutkom alergii. Utrzymywanie optymalnej wilgotności atmosfery zapobiega bowiem namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych, pleśni i grzybów, które przyczyniać mogą się do zapadnięcia na alergię czy powstawanie reakcji alergicznych. Idealną wentylacją w tym względzie jest system rekuperacji, który gwarantuje stabilny, odpowiedni poziom zawilgocenia pomieszczeń, co niweluje możliwość powstawania zawilgoceń czy zarzewi pleśni. Dodatkowo – optymalny poziom wilgotności powietrza usuwa problem przesuszania śluzówek i górnych dróg oddechowych – co często jest jednym z głównych problemów alergików. 

Wentylacja to jedna z kluczowych kwestii w walce z alergią i jej skutkami. Zadbanie o odpowiednią jakość powietrza, jego wstępne oczyszczenie i optymalny poziom wilgotności sprawi, że przebywanie w domu czy w pracy będzie komfortowe, niezależnie od alergii. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *