Zaparowane szyby są bardzo częstym problemem gospodarstw domowych w Polsce, w szczególności w okresach przejściowych i w sezonie zimowym. Czy wentylacja – jej rodzaj i sprawność działania – będą miały wpływ na powstawanie pary na oknach w domu?
Parowanie szyb w domu – z jakimi problemami możemy się spotkać?
Pojawianie się skroplin na szybach jest problemem, z którym możemy spotkać się od wewnętrznej strony okna (czyli we wnętrzu domu), w przestrzeni międzyszybowej okien o podwójnym lub potrójnym oszybowaniu lub na zewnątrz budynku. Sytuacja, w której skropliny pojawiają się po zewnętrznej stronie okna jest całkowicie naturalna w przypadku dużej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzami a otoczeniem i wysokim stopniem wilgotności powietrza. Pojawianie się kropli wody w przestrzeniach międzyszybowych wskazuje na degenerację uszczelnień wypełniających ramę okienną. Natomiast skropliny wewnątrz domu są niestety niepożądanym i niepokojącym objawem.
Wentylacja a poziom wilgotności w domu
Zaparowane szyby i pojawiające się na nich skropliny od strony wnętrza domu jednoznacznie wskazują na problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu zawilgocenia w domu. To z kolei wskazuje na niesprawność systemu wentylacji, niezależnie od tego, jaki rodzaj wentylacji obsługuje Twój dom. Dlaczego? Wentylacja w domu jest systemem, który odpowiada między innymi za utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza, a co za tym idzie – usuwanie nadmiaru pary wodnej przez kratki do wentylacji i kanały wentylacyjne na zewnątrz obiektu. Zaparowane szyby wskazują na niedostateczny przepływ powietrza w systemie wentylacji, czyli brak jego pełnej sprawności.
Odpowiednia wentylacja – klucz do przejrzystych okien
Zachowanie przez cały okres eksploatacji sprawnego systemu wentylacji ma kluczowe znaczenie dla wyeliminowania zaparowania na szybach w okresie jesienno – zimowym. Szczególne znaczenie ma tutaj zadbanie o drożność kanałów wentylacyjnych, elementów zewnętrznych instalacji – anemostatów, czerpni i wyrzutni – oraz kratek wentylacyjnych. W przypadku korzystania z wentylacji grawitacyjnej ważnym jest zadbanie o dodatkowe elementy instalacji – naturalne nieszczelności oraz nawiewniki okienne – które stanowią jedną z dróg ujścia nadmiaru wilgoci. Przy sprawnej wentylacji nie ma możliwości, by na szybach pojawiały się zaparowania lub skropliny.
Jak przeciwdziałać skraplaniu się pary na oknach?
Najskuteczniejszym rozwiązaniem dla zachowania przejrzystych okien niezależnie od warunków jest dbanie o stan wentylacji, w tym przegląd instalacji przed sezonem, oraz powstrzymywanie się od działań, które mogą zaszkodzić prawidłowemu obiegowi powietrza – jak ograniczanie wietrzenia, przesłanianie kratek wentylacyjnych, skręcanie anemostatów czy zamykanie nawiewników. Przed okresem zimowym warto jest wykonać dodatkowo serwis wentylacji, w tym czyszczenie przewodów wentylacyjnych i analizę przepływu powietrza.
Zaparowane szyby wewnątrz domu – problem, którego nie wolno ignorować.
Zalecanym poziomem wilgotności powietrza w domu jest przedział 40-60 %. Zbyt wysokie zawilgocenie oddziaływać będzie nie tylko na powstawanie pary na szybach. Zaparowane okna – syndrom niesprawnej wentylacji – świadczyć będą bowiem o wysokim poziomie dwutlenku węgla, zanieczyszczeń, bakterii , zarodników pleśni i grzybów. To z kolei bezpośrednio wpływać będzie na samopoczucie mieszkańców i stan ich zdrowia. Nie pozostanie również bez wpływu na budynek – który podatny będzie na powstawanie zarzewi pleśni i grzybów.
Sprawna wentylacja to kluczowy element walki z zaparowanymi szybami. Odzyskanie prawidłowych parametrów powietrza, czyli optymalnej wentylacji budynku, umożliwi skuteczne pozbycie się problemu skroplin na oknach.