Najpopularniejsze rodzaje wentylacji w domu – która jest najlepsza?

Szacuje się, że w domach, w miejscu pracy czy w innych pomieszczeniach zamkniętych spędzamy średnio 90 % naszego życia. Czy wentylacja jest wobec tego ważną instalacją? Czy powinna być jak najbardziej skuteczna i wydajna? Sprawdź, jakimi systemami możesz zadbać o jakość powietrza w swoim domu – który system wentylacji jest najlepszy? 

Wentylacja i jej wpływ na Twoje codzienne życie 

Systemy wentylacyjne stanowią niezbędną instalację w każdym domu. Ich działanie ma bowiem niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo przebywania we wnętrzach, na nasze samopoczucie i zdrowie. Skutecznie działająca wentylacja w domu jednorodzinnym gwarantuje świeże, czyste powietrze niezależnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz i wewnątrz danego pomieszczenia. Uniemożliwia gromadzenia się szkodliwych substancji, usuwa nadmiar wilgoci, drobnoustroje chorobotwórcze, grzyby i pleśni. Sprawia, że codziennie czujesz się rześko, jesteś chroniony przed powszechnymi zanieczyszczeniami czy alergenami. Czy każdy rodzaj wentylacji  jest w stanie w jednakowym stopniu zagwarantować takie działanie?

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna 

Wentylacja grawitacyjna w domu opiera się o system nieszczelnościach, którymi powietrze – wskutek działania różnic ciśnień i sił grawitacji – przemieszcza się pomiędzy pomieszczeniami oraz między wnętrzem a otoczeniem domu. Jest najtańszym rodzajem wentylacji, powszechnie występującym w większości domów, w szczególności wybudowanych w starszych technologiach. Brak jakichkolwiek mechanizmów sterujących i bardzo częste błędy w eksploatacji wentylacji grawitacyjnej, czynią z niej wentylację, która nierzadko jest niewystarczająca i niewydolna. Z uwagi na uzależnienie od różnicy ciśnień, czyli w dużej mierze na różnicy temperatur – przez część roku nie jest efektywna, a z uwagi na ciągłą cyrkulację powietrza w zimie przy braku jego wstępnego nagrzewania, powoduje znaczne straty grzewcze i tym samym przyczynia się do wysokich kosztów ogrzewania domu. 

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna, czyli tzw. system rekuperacji, opiera się na mechanicznym sterowaniu strumieni powietrza do i z nieruchomości. Jest wentylacją wymagającą zasilania, sama w sobie zatem generuje koszty. Zapewnia natomiast całkowite uniezależnienie cyrkulacji powietrza od warunków atmosferycznych i możliwość dostosowania przepływu powietrza do bieżących potrzeb gospodarstwa domowego. Możliwość zastosowania w niej dodatkowych filtrów czy systemów nawilżających lub jonizujących powietrze – pozwala na znaczną poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne dla osób wrażliwych lub cierpiących na alergie. Wentylacja mechaniczna jest systemem efektywnym, jednak – podobnie jak wentylacja grawitacyjna – powoduje straty cieplne. 

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z funkcją oszczędzania

Specyficznym rodzajem wentylacji mechanicznej jest system rekuperacji. Zapewnia on wszystkie korzyści, jakie zapewnia wentylacja mechaniczna z dodatkową korzyścią – jaką jest odzyskiwanie ciepła z powietrza, jakie zostało już ogrzane w pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła energia cieplna powietrza usuwanego z wnętrz, przekazywana jest celem ogrzania powietrza wtłaczanego. Rozwiązanie takie umożliwia zmniejszenie kosztów ogrzewania domu nawet o 95%. 

Na jaką wentylację się zdecydować?

Wentylacja w domu jednorodzinnym – na jaki rodzaj wentylacji się zdecydować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – z uwagi na różne możliwości i zapotrzebowania tak konkretnych nieruchomości, jak i konkretnych jej użytkowników. Niewątpliwie z technicznego i zdrowotnego punktu widzenia najlepszą wentylacją jest system rekuperacji, gwarantujący najwyższą jakość powietrza, komfort przebywania w pomieszczeniach i wysokie oszczędności na ogrzewaniu.

System wentylacji to najważniejsza instalacja w domu. Warto zatem – przed dokonaniem decyzji, co do rodzaju wentylacji, jaki zostanie wykorzystany w naszym domu – dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań, dobierając idealne do swoich potrzeb, możliwości i przewidywanych korzyści. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *