Koszt instalacji rekuperacji – czy i kiedy inwestycja się zwróci ?

Koszt instalacji rekuperacji

Rekuperacja jest systemem, który coraz powszechniej stosowany jest jako system wentylacyjny. Jest to całkowicie logiczne – z uwagi na szereg benefitów, jakie przynosi korzystanie z rekuperacji na co dzień. Czy jednak koszty związane z zainstalowaniem rekuperacji nie są zbyt wysokie? Czy inwestycja w rekuperację się zwróci?

Rekuperacja –koszty inwestycyjne

Na co należy się przygotować? Ile kosztuje rekuperacja?  Jakie koszty wchodzą w grę? Przede wszystkim koszty zakupu rekuperatora i pozostałych elementów instalacji, jak rury do rekuperacji, elementów montażowych oraz koszt zatrudnienia firmy, która zainstaluje system – montaż rekuperacji. W koszt włączyć należy również projekt rekuperacji , bez którego będzie ona funkcjonowała nieefektywnie. W przypadku domu nowego koszty będą w tym względzie mniejsze – konstrukcję budynku bez problemu dopasować będzie można do przyszłego systemu wentylacji. W przypadku konstrukcji starszego typu, najczęściej konieczne będzie przeprowadzenie gruntowniejszych prac remontowo – budowlanych, co może znacząco zwiększać koszty inwestycyjne. 

Koszty użytkowania rekuperacji – o czym należy pamiętać?

System rekuperacji opiera swoje działanie o rekuperator – jednostkę centralna zasilaną elektrycznie. To główny stały koszt ponoszony na utrzymanie instalacji. Do cyklicznych kosztów włączyć należy również koszt przeglądów, wymiany filtrów do rekuperacji, ewentualnych napraw. Koszty te mogą wydawać się wysokie, jednak przyrównując je do oszczędności, jakie zapewnia system rekuperacji – są one niezwykle niskie. System rekuperacji umożliwia bowiem znaczące redukowanie kosztów ogrzewania domu – nawet do 90%. Co więcej, zapewnia zawsze wysokiej jakości powietrze w domu, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz domu.

Czy możliwe jest zmniejszenie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych?

Koszty związane z założeniem i utrzymaniem systemu rekuperacji, w łatwy sposób zmniejszyć można do minimum, a samo utrzymanie funkcjonowania instalacji, może być całkowicie darmowe. Wszystko dzięki bardzo wysokim dofinansowaniom do systemu rekuperacji w domu oraz możliwości skorzystania z instalacji fotowoltaicznej i magazynów energii, do całodobowego zasilania rekuperacji. Dzięki takiej kombinacji rozwiązań, system rekuperacji może stanowić niezwykle atrakcyjna ekonomicznie inwestycję, która bardzo szybko się zwróci. 

System dofinansowań i odliczeń – jak możesz przyspieszyć zwrot inwestycji?

Systemy rekuperacji to instalacje, które uznawane są za rozwiązania proekologiczne, minimalizujące ślad węglowy. Z tego też względu rekuperacja włączona została do programu dofinansowań i dopłat – jak dopłaty do termomodernizacji budynków. Umożliwiają one zredukowanie kosztów zakupu systemu oraz jego montażu – niemal o 70 %. Co więcej, inwestycja w rekuperację może odliczana być w kolejnych latach podatkowych po zakończeniu inwestycji w ramach rozliczeń z fiskusem. Obecnie możliwe jest również uzyskanie dofinansowań do rozwiązań, jakimi są rekuperacja w mieszkaniu czy rekuperacja w bloku. Również lokatorzy budynków wielorodzinnych mogą zatem cieszyć się korzyściami, jakie daje instalacja rekuperacji

Rekuperacja – czy warto w nią zainwestować?

W dzisiejszych czasach inwestycja w rekuperacje jest bardzo korzystną i opłacalną inwestycją – tak z punktu widzenia ekonomicznego, jak i z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa korzystania z nieruchomości. Współcześnie bowiem możliwe jest znaczne zmniejszenie kosztów, a ogrom korzyści związanych z odzyskiem ciepła z rekuperacji, może przynieść bardzo wysokie oszczędności przez wiele lat. W dobie zmiennej sytuacji na rynku paliw stałych i rynku energetycznym – rekuperacja jest niezwykle opłacalną inwestycją – inwestycją w oszczędności, zdrowie i bezpieczeństwo. 

Koszty rekuperacji – pozornie wysokie – z łatwością można zmniejszyć. Dlatego też warto jak najszybciej zdecydować się na montaż rekuperacji i korzystać z jej dobrodziejstw przez długi lata. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *