Optymalne parametry wilgotności powietrza w domu mają niebagatelne znaczenie dla naszego funkcjonowania, zdrowia oraz żywotności danej konstrukcji. Zbyt duże zawilgocenie, powodowane najczęściej przez niewydajny system wentylacji, skutkować może powstawaniem szkodliwej, uznawanej wręcz za rakotwórczą – wilgoci. Kiedy należy zacząć walkę z wilgocią i jak skutecznie się jej pozbyć?
Wilgoć w domu – skąd się bierze?
Do naszego domu wilgoć wdzierać może się kilkoma drogami – może przedostawać się do niego przez naciąganie wody z gruntu czy przez nieszczelności w systemach odprowadzających deszczówkę z naszej posesji. Również nasze działania, generować mogą powstawanie nadmiernego zawilgocenia powietrza, które powodować może powstawanie wilgoci na ścianach czy sufitach. Usunięciem nadmiaru pary wodnej z naszych domów, a tym samym regulowaniem poziomu zawilgocenia, zajmują się systemy wentylacji – wentylacja grawitacyjna w domu, wentylacja mechaniczna lub – najbardziej zaawansowana i niosąca dodatkowe korzyści- rekuperacja.
Kiedy pozbywać się wilgoci?
Jak stwierdzić, że w naszym domu mamy problem z nadmiarem wilgoci? Jakie są jej pierwsze oznaki? Kiedy zacząć walkę? Pierwszymi, często nie zauważalnymi objawami są obniżone samopoczucie, pojawiające się podczas przebywania w zawilgoconym domu czy zwiększona ilość zachorowań na choroby układu oddechowego, problemy skórne czy problemy z zasypianiem. Z oznak widocznych nadmiernego zawilgocenia powietrza w domu wymienić należy przede wszystkim zaparowanie okien od wewnętrznej och strony, pojawianie się na ścianach, podłogach czy sufitach przebarwień i plam. Wilgoć w pomieszczeniu poznać możemy również przez wyczuwalny charakterystyczny zapach stęchlizny lub gleby. Wówczas należy niezwłocznie przedsięwziąć wszelkie środki
Wilgotność powietrza a wentylacja
Optymalny poziom wilgotności powietrza – czyli z jednej strony usunięcie jej nadmiaru, z drugiej natomiast nawilżanie powietrza – jest jednym z zadań systemów wentylacyjnych. Dlatego też najważniejszym dla zapobiegania i prowadzeniu walki z wilgotnością, jest doprowadzenie do efektywności wentylacji w domu i stałe utrzymywanie jej skuteczności na najwyższym poziomie. Pamiętać należy zatem o systematycznym czyszczeniu kanałów wentylacyjnych, dbaniu o czystość i drożność jej elementów zewnętrznych. W przypadku niedostatecznego działania wentylacji – co może zdarzać się w przypadku wymagających pomieszczeń i wentylacji grawitacyjnej – warto jest zainwestować w urządzenia zwiększające skuteczność wentylacji – jak okapy czy wyciągi łazienkowe, wspomagające usuwanie nadmiaru wilgoci z łazienki, pralni czy kuchni, narażonych na zwiększone powstawania pary wodnej.
Sposoby na nadmierną wilgotność powietrza
Jak można poradzić sobie z nadmierną wilgotnością innymi sposobami? Skorzystać można z możliwości elektrycznych oczyszczaczy powietrza, które usuwają parę wodną zawartą w powietrzu bądź przez jej kondensację, bądź przez jej adsorbcję. Aby ograniczyć gromadzenie się wilgoci, pamiętać należy o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem pomieszczeń narażonych na gromadzenie się w nich nadmiaru pary wodnej – jak łazienka, pralnia, suszarnia czy kuchnia.
Wilgoć jest bardzo szkodliwa dla nas, naszego zdrowia i kondycji konstrukcji naszego domu. Koniecznym jest zatem niezwłoczne działanie w przypadku zauważenia jak najwcześniejszych symptomów jej powstawania. Aby zminimalizować ryzyko powstawania zarzewi wilgoci pamiętaj o roli , jaką pełni instalacja wentylacji w jej zwalczaniu – zainwestuj w efektywny system wentylacji i dbaj o jego stan.