Współczesna architektura promuje otwarte przestrzeni. Dlatego też niemal w każdej aranżacji domowej przestrzeni, mamy do czynienia z konfiguracją kuchni i jadalni z przestrzenią salonu. Jaki system wentylacji dobrać do pomieszczenia, które stanowi połączenie tak różnych funkcjonalnie przestrzeni?
Wentylacja do salonu z aneksem kuchennym – jakie wymagania powinna spełniać?
Systemy wentylacji kuchennej są rygorystycznie określone w przepisach. Wykonując projekt wentylacji dla połączonych kuchni i salonu pamiętać należy przede wszystkim o wymogach związanych z przepływami powietrza, które są szczególnie rygorystyczne dla przestrzeni kuchennej. Wentylacja musi zapewniać spełnienie minimum minimalnych przepływów wskazanych i dla kuchni, i dla salonu. Niezależnie od tego, jaki system wentylacji docelowo zostanie wykorzystany jako wentylacja w domu, kuchnia musi posiadać kanał wentylacyjny wywiewny. Oprócz tego możliwe jest oczywiście zastosowanie dodatkowych systemów wentylacyjnych, w szczególności wspomagających systemów wyciągowych, które niwelować będą wilgoć i zapachy powstające w trakcie gotowania – jak podłączenie okapu do wentylacji. Ma to niebagatelne znaczenie przy połączeniu kuchni z przestrzenią salonu.
Wentylacja grawitacyjna a salon z kuchnią – jak to ugryźć?
Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by wentylacja kuchni połączonej z salonem była wentylacją naturalną. Jeśli jednak podejmiemy decyzje o zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej bez elementów wspomagających, liczyć musimy się z koniecznością częstego wietrzenia pomieszczeń i szczególnego dbania o sprawność wentylacji. Aneks kuchenny – podobnie jak wydzielona kuchnia – to miejsce, w którym generowana będzie wilgoć i aromaty, które niekoniecznie chcielibyśmy gościć w przestrzeni salonu.
Wentylacja mechaniczna w salonie z kuchnią
Wentylacja mechaniczna, czyli wentylacja wymuszająca obieg powietrza, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie do przestrzeni połączonych kuchni i salonu. Jej zastosowanie pozwala bowiem na szybkie usunięcie niechcianych zapachów i nadmiaru wilgoci. Nawet zastosowanie elementu wspomagania mechanicznego przy wentylacji grawitacyjnej w znaczący sposób potrafi poprawić sprawność wyciągową wentylacji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest podłączenie okapu do wentylacji nad płytą grzewczą – musi on dysponować osobnym kanałem wentylacyjnym.
Czy rekuperacja sprawdzi się w przestrzeni salonu z otwartą kuchnią?
Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej, który dodatkowo oferuje odzysk ciepła z powietrza usuwanego i nagrzewanie nim powietrza wtłaczanego do domu. Aby możliwe było zastosowanie rekuperacji w salonie z kuchnią, konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju rekuperatora. Ważnym jest, by posiadał on wysokiej jakości wymiennik ciepła, który skutecznie odzyskiwać będzie ciepło z całej przestrzeni, zapewniając jednocześnie efektywną cyrkulację powietrza, z uwzględnieniem wymagań aneksu kuchennego.
Na co się zdecydować? – wady i zalety rozwiązań wentylacyjnych
Najlepszym rozwiązaniem do przestrzeni łączącej salon i kuchnię, niewątpliwie będzie wentylacja mechaniczna. Zapewnia ona sprawność i efektywność cyrkulacji powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz obiektu a dodatkowo – umożliwia dopasowanie intensywności działania w zależności od bieżących wymagań i potrzeb. Biorąc pod uwagę fakt skuteczności wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej w połączeniu z oszczędnościami na ogrzewaniu i wysoką jakość przefiltrowanego powietrza, jaką oferuje rekuperacja, jest to najlepsza wentylacja do salonu z kuchnią.
Wybór rodzaju wentylacji do domu, a w szczególności do wymagającej przestrzeni, jaką jest połączona przestrzeń salonu i kuchni, to trudne zadanie. Pamiętać należy jednak, że system wentylacji, to kluczowa dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa instalacja w domu – warto zatem zdecydować się na rozwiązanie, które zapewni nam komfort i spokój na lata.