Wentylacja stanowi jeden z kluczowych systemów, które stanowią o bezpieczeństwie i komforcie przebywania w obiektach. Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – to jeden z bardziej skomplikowanych, a jednocześnie wysoce efektywnych systemów wentylacyjnych. Na co należy zwrócić uwagę przy jego projektowaniu?
Rekuperacja – jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?
Działanie rekuperacji, jak każdego innego systemu wentylacji, opiera się o system rozbudowanych kanałów wentylacyjnych. Przewody do rekuperacji doprowadzają świeże powietrze z zewnątrz obiektu do pomieszczeń objętych systemem. Z kolei kanały wentylacyjne wyciągowe, transportują powietrze zużyte na zewnątrz budynku. W rekuperacji odbywa się to przez mechaniczne wymuszanie ruchu powietrza – niezależnie zatem od warunków pogodowych na zewnątrz. Przewody do rekuperacji– wyciągowe i wtłaczające – spotykają się w jednostce centralnej – rekuperatorze. Tam dochodzi do przekazania energii cieplnej pochodzącej z ogrzanego powietrza wywiewanego – do powietrza wtłaczanego. Tym sam rekuperacja wstępnie nagrzewa zazwyczaj chłodniejsze powietrze przed jego dostaniem się do domu.
Projekt rekuperacji – dlaczego jest tak ważny?
Odpowiednie dopasowanie i umiejscowienie elementów rekuperacji oraz rozprowadzenie sieci kanałów wentylacyjnych po całym obiekcie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu i zapobiega powstawaniu nieszczelności czy awarii na skutek upływu czasu i pracy systemu rekuperacji. Projekt rekuperacji jest w tym kontekście niezwykle ważny, a wręcz kluczowy. Aby móc korzystać z pełnego optimum rekuperacji, konieczne jest bowiem wykonanie wielu obliczeń, znajomość systemu i jego funkcjonowania – również w dłuższej perspektywie – oraz dopasowanie tego wszystkiego do charakterystyki danego obiektu i wymagań jego użytkowników. Innymi słowy, system rekuperacji bez projektu może całkowicie nie spełniać swoich funkcji.
Projekt rekuperacji a bilans powietrza
Odpowiednie rozplanowanie elementów oraz dobór materiałów i sprzętu dla obiektu możliwe jest jedynie po wykonaniu odpowiedniej analizy i obliczenia ilości powietrza wentylacyjnego. Jest to kwestia kluczowa, bowiem od przyjętej wartości zależeć będzie sprawność i wydajność całego systemu wentylacyjnego. W zakres wyliczeń dokonywanych przez projektanta, wchodzić będą:
- obciążenie cieplne pomieszczeń w obiekcie,
- wahania poziomu wilgotności,
- ilość zanieczyszczeń z procesów spalania i innych zanieczyszczeń gazowych,
- wymagania prawne dotyczące wymiany powietrza dla danych pomieszczeń,
- ilość użytkowników stałych i czasowych budynku.
Wartość uwzględniająca wszystkie wyżej wymienione względne stanowić będzie podstawę do projektowania rekuperacji – tego, jaki rodzaj rekuperacji powinien być zastosowany w danym obiekcie (rekuperacja ścienna, rekuperacja z klimatyzacją czy rekuperacja dachowa), jakie przewody do rekuperacji będą musiały być zastosowane, jakie parametry posiadać powinna jednostka centralna.
Co powinno znaleźć się w projekcie rekuperacji?
Niezbędnymi elementami, jakie powinien posiadać projekt rekuperacji, który umożliwi monterom sprawną pracę, a użytkownikom zagwarantuje korzystanie z komfortowego, bezpiecznego i skutecznego systemu są:
- optymalne rozmieszczenie przewodów do rekuperacji o odpowiednich do potrzeb obiektu średnicach,
- lokalizacja centrali wentylacyjnej wraz z jej optymalnymi dla systemu parametrami,
- rozmieszczenie anemostatów nawiewnych i wywiewnych,
- lokalizacja czerpni i wyrzutni,
- rodzaj i sposób odizolowania instalacji.
Jak powinno wyglądać rozprowadzenie elementów rekuperacji?
Z uwagi na bardzo dużą rolę, jaką ma rozlokowanie rur do wentylacji, sposób ich łączenia, montażu i odizolowania całego systemu – odpowiednie zaprojektowanie instalacji ma niebagatelne znaczenie. Na etapie projektowania można bowiem wytyczyć najkorzystniejsze drogi rozprowadzania przewodów do rekuperacji, uwzględniające zawczasu wszelkie inne instalacje i przeszkody, które można sprytnie ominąć, nie powodując szkód w przepływie mas powietrza. Możliwe jest odpowiednie odizolowanie jednostki centralnej i instalacji tak, by nie powodowały one dyskomfortu – przez generowany przez rekuperator hałas czy przenoszenie dźwięków przez kanały wentylacyjne.
Projekt rekuperacji jest niezwykle ważnym elementem dla prawidłowego zbilansowania i funkcjonowania systemu. Umożliwia uzyskanie optymalnych parametrów pracy instalacji, a Tobie – możliwość korzystania z maksymalnych oszczędności z odzysku ciepła.