Podstawy wentylacji: Jak działa wentylacja i dlaczego jest tak ważna dla zdrowia i komfortu w pomieszczeniach?

system wentylacji

Zmiana trybu życia współczesnego człowieka, w której przeważającą rolę przyjmują zajęcia w przestrzeniach zamkniętych – w domu, w pracy, na uczelni czy siłowni – warunkują konieczność szczególnej dbałości o zapewnienie dostatecznej wymiany powietrza w obiektach. Zadanie to powierzone jest systemom wentylacji. Jak radzą sobie one z zapewnieniem optymalnej cyrkulacji powietrza i jak wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie? 

Wentylacja – co kryje się pod tym pojęciem?

Wentylacja to system wymiany powietrza pomiędzy otoczeniem nieruchomości a jej wnętrzem – niezależnie od rodzaju pomieszczenia. Powietrze, jakie znajduje się we wnętrzach, ulega bowiem stopniowemu zanieczyszczaniu i zużywaniu się – na skutek procesów oddychania, innych procesów biologicznych i technologicznych (np. spalanie). Systemy wentylacji — tak wentylacja w kuchni, jak wentylacja w pokoju czy wentylacja w łazience — mają za zadanie umożliwienie wydostania się z pomieszczeń powietrza zużytego i jednocześnie — zastąpienie go powietrzem czystym, świeżym. 

Czy wentylacja jest konieczna — jakie znaczenia ma wentylacja w domu?

Dostarczanie naszemu organizmowi świeżego, czystego powietrza jest niezwykle ważne. Jednakże odpowiednia wentylacja ma również znaczenie dla kondycji obiektu budowlanego. Brak systemu cyrkulacji powietrza pomiędzy wnętrzem a otoczeniem skutkuje gromadzeniem się we wnętrzach zanieczyszczeń, wilgoci i namnażaniem się drobnoustrojów, grzybów i pleśni. W długoterminowej prognozie może to stanowić bezpośrednie zagrożenie dla budynku. Z kolei przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach osób, skończyć może się  tragicznie. Dlatego też zapewnienie wentylacji gwarantującej odpowiednią wymianę powietrza jest podstawowym wymogiem prawa budowlanego. 

Wentylacja grawitacyjna a wspierana mechanicznie – jak działają najpopularniejsze systemy wentylacji?

Za zapewnienie prawidłowej wentylacji w naszych domach odpowiada zazwyczaj jeden z dwóch systemów wentylacji – wentylacja grawitacyjna lub wentylacja mechanicznawentylacja rekuperacja. Pierwsza z nich, znana jako wentylacja naturalna, działa samoistnie – bez konieczności stosowania żadnych urządzeń. Istota wymiany powietrza opiera się w niej na różnicy ciśnień między powietrzem zgromadzonym w pomieszczeniach a ciśnieniem otoczenia domu. Wymiana odbywa się przy pomocy odpowiednio rozlokowanych kanałów wentylacyjnych. Wentylacja mechaniczna z kolei jest systemem wymuszającym obieg powietrza działaniem zasilanego elektrycznie rekuperatora- jest to wentylacja niezależna od warunków atmosferycznych. 

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna – porównanie rozwiązań dla Twojego zdrowia i komfortu

W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od stosowania systemu wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji mechanicznej. Oczywiście, wentylacja grawitacyjna jest w stanie skutecznie dbać o obieg powietrza, niemniej jednak jest zawodna w cieplejsze dni, w których ciśnienie w obiekcie i na zewnątrz zrównują się. Może to powodować zastój powietrza w pomieszczeniach. System wentylacji mechanicznej nie generuje takiego problemu. Co więcej, filtry do wentylacji mechanicznej – wstępnie oczyszczają powietrze, jakie wtłaczane będzie do wnętrza domu. Zapobiega to dostawaniu się do pomieszczeń zanieczyszczeń, smogu, pyłów czy alergenów, co ma niebagatelny wpływ na komfort przebywania w domu, samopoczucie domowników oraz osób cierpiących na alergie sezonowe. 

Brak odpowiedniej wentylacji – czy wpływa na codzienne życie?

Brak optymalnej cyrkulacji powietrza może być początkowo niezauważalny, a objawy, jakich doświadczać będziemy – nie być wiązane z nieprawidłowościami w systemie wentylacji. Brak odpowiedniej wentylacji, a tym samym podwyższony poziom dwutlenku węgla w stosunku do tlenu,  gromadzenie się we wnętrzach pomieszczeń zanieczyszczeń, drobnoustrojów chorobotwórczych, zarodników pleśni i grzybów, może jednak wywołać szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Począwszy od obniżenia samopoczucia i bólów głowy, przez zwiększoną częstotliwość zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych po uaktywniające się i nawracające alergie.

Bez sprawnej wentylacji nie bylibyśmy w stanie przebywać w pomieszczeniach. Jest to podstawowy system, który dba o nasze zdrowie, życie i bezpieczeństwo. Pamiętajmy zatem, by odwdzięczać mu się tym samym – cyklicznie sprawdzając jego stan i wykonując niezbędne naprawy. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *