Klimatyzacja z funkcją grzania. Rozwiązanie dwufunkcyjne na każdą porę roku

ogrzewanie klimatyzacją

Klimatyzacja to coraz chętniej montowane urządzenie, pozwalające na przetrwanie najbardziej upalnych dni w komfortowych warunkach. Nowoczesne klimatyzatory umożliwiają jednak dużo więcej – pozwalają na skuteczne dogrzewanie pomieszczeń w chłodniejszy dzień, bez konieczności aktywowania systemu grzewczego. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając klimatyzację z funkcją grzania!

Ogrzewanie klimatyzacją – jak to możliwe?

Klimatyzacja domowa od zawsze kojarzona była z chłodzeniem. Z biegiem czasu jednostkę chłodzącą zaczęto wykorzystywać jako pompę ciepła typu powietrze – powietrze. Takie rozwiązanie pozwoliło na dodanie nowej funkcji do urządzenia – tak powstała klimatyzacja z funkcją grzania. W trybie chłodzącym jednostka wewnętrzna – np. klimatyzacja na ścianie w pokoju pełni rolę parownika, wobec którego skraplaczem, jest jednostka umieszczona na zewnątrz obiektu.  Tryb grzewczy powoduje, że rolę jednostek odwracają się, a parownik ogrzewa powietrze. 

Zalety ogrzewania z wykorzystaniem możliwości klimatyzacji z funkcją grzania

Ogrzewanie klimatyzacją to sposób na szybkie ogrzanie domu, bez konieczności uruchamiania całego systemu grzewczego w domu. Ogrzewanie klimatyzacją — chociaż nieekonomiczne sezonowo — jest rozwiązaniem, które doraźnie oferuje natychmiastowe podniesienie temperatury do komfortowej, cichą pracę, łatwość, szybkość i komfort uruchamiania, brak konieczności wykonywania jakichkolwiek prac w celu podniesienia temperatury — dzięki klimatyzacji z funkcją grzania nie ma konieczności bowiem uzupełniania paliwa stałego w kotle tradycyjnym, co czyni z niej niezwykle wygodny system.

Kiedy ogrzewanie klimatyzacją jest opłacalne?

Ogrzewanie klimatyzacją nie jest rozwiązaniem sezonowym, może jednak stanowić ekonomicznie opłacalne źródło ciepła w przypadku konieczności podwyższenia temperatury w domu w pojedyncze, chłodniejsze dni w okresach przejściowych – jak wiosna czy jesień. Klimatyzacja z funkcją grzania jest niewątpliwie tańsza i skuteczniejsza od ogrzewania z wykorzystaniem grzejników elektrycznych, zapewnia efektywniejsze ogrzewanie w krótkim okresie czasu niż systemy niskotemperaturowego ogrzewania. 

Czy zapłacę więcej? – koszty ogrzewania z wykorzystaniem klimatyzacji

Ile prądu zużywa klimatyzacja z ogrzewaniem? Klimatyzacja z funkcją grzania z pewnością nie stanowi alternatywy dla dedykowanych systemów grzewczych. Są jednak zdecydowanie tańszym sposobem na szybkie ogranie pomieszczeń, niż grzejniki elektryczne czy akumulacyjne. Klimatyzacja w salonie o powierzchni około 20 m2 z załączoną funkcją grzewczą będzie zużywać średnio 2 kW – jednak obliczenie dokładnego zużycia energii zależy od wielu czynników, jak:

  • ustawionej temperatury docelowej, 
  • temperatury początkowej,
  • dokładnej kubatury pomieszczenia,
  • mocy urządzenia podanej przez producenta konkretnego modelu klimatyzacji. 

Jaką klimatyzację z funkcją grzania wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie klimatyzacji z funkcją grzania? Przede wszystkim na jakość wykonania urządzenia oraz gwarancję oferowaną przez producenta – im będzie ona dłuższa, tym większa pewność trwałości i niezawodności urządzenia. Dobra klimatyzacja do domu, która również go ogrzeje, powinna ponadto charakteryzować się szeregiem funkcji zabezpieczających, jak automatyczne podtrzymywanie zadanej temperatury w pomieszczeniu, automatyczne wznawianie pracy w przypadku zaniku napięcia — w momencie jego powrotu, samoczynnym odszranianiem czy możliwością skutecznej i wydajnej pracy nawet w bardzo niskich temperaturach. 

Klimatyzacja z funkcją grzania jest świetnym rozwiązaniem, które zapewnia komfort cieplny w chłodniejsze dni – niezależnie od pory roku. Świetnie sprawdzi się jako tani i szybki sposób na podwyższenie temperatury w domu w okresach przejściowych, gwarantując optymalne warunki termiczne przez cały rok. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *