Klimatyzacja jest urządzeniem, które dba o dostosowanie parametrów powietrza w pomieszczeniach zgodnie z wymaganiami użytkowników. Jest idealnym rozwiązaniem problemu nagrzewających się w upalne dni pomieszczeń, z łatwością je schładzając i regulując poziom wilgotności. Jak wybrać idealną klimatyzację do swojego mieszkania?
Na jaki rodzaj klimatyzacji się zdecydować?
Klimatyzacja domowa nie jedno ma imię. Wśród klimatyzacji można znaleźć bowiem jednostki mobilne oraz jednostki stacjonarne. Mobilne klimatyzacje (klimatyzatory) nie są jednak tak skuteczne, jak modele stacjonarne, z ich praca jest głośna. Klimatyzacje stacjonarne są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej efektywnym i komfortowym. Tutaj również jednak należy dokonać wyboru – wśród klimatyzacji wyróżnia się bowiem urządzenia split oraz multisplit. W mniejszym mieszkaniu z pewnością wystarczającym rozwiązaniem będzie zastosowanie klimatyzacji typu split – z jedną jednostką zewnętrzną obsługującą jedną jednostkę wewnętrzną. W przypadku natomiast domów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w inną jednostkę — klimatyzacja multisplit — w której jedna jednostka zewnętrzna jest w stanie obsłużyć kilka urządzeń wewnętrznych.
Moc klimatyzacji – jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyliczeniach?
Ile kosztuje klimatyzacja i jaki jest miesięczny koszt klimatyzacji? W dużej mierze zależy to od dopasowania jej do mieszkania. Prawidłowy dobór jednostki warunkowany jest nie tylko ilością pomieszczeń i przestrzeni, jak a ma być schładzana. Kubatura pomieszczeń może jedynie w przybliżony sposób odpowiedzieć na pytanie o moc urządzenia. Dokładniejsze wyliczenia będą uwzględniały dodatkowo:
- liczbę użytkowników pomieszczeń,
- wpływ urządzeń generujących ciepłotę – sprzęty RTV i AGD, oświetlenie,
- odizolowanie termiczne pomieszczeń i budynku,
- przeszklenia obiektu.
Jak obliczyć niezbędną dla domu moc klimatyzacji?
Niewątpliwie moc, jaka powinna dysponować klimatyzacja na dwa pokoje czy klimatyzacja do mieszkania 70 m2, a moc, jaką powinna mieć klimatyzacja w salonie – będą zupełnie różne. Analiza powierzchni i kubatury ma jednak jedną z kluczowych ról przy obliczeniach. Dlatego tez możliwe jest dokonanie wstępnych wyliczeń tego, jakiej mocy chłodniczej klimatyzacji potrzebujemy w naszym domu. Przyjmuje się, że klimatyzacja do domu powinna posiadać minimum 100 razy wyższą moc (wyrażoną w Watach) w odniesieniu do metrażu nieruchomości, przy założeniu standardowej wysokości pomieszczeń – ok. 2,4-2,7 m. I tak klimatyzacja w mieszkaniu 50 m2 powinna mieć 50*100, czyli 5000 W. Dla celów zakupu – gdyż moc urządzeń podawana jest w kW, wynik należy podzielić przez 1000 (w wyniku otrzymamy 5,0 kW).
Klimatyzacja a poddasze – czy ma wpływ na wybór jednostki chłodzącej?
W przypadku domów lub mieszkań, w których znajdują się zaadoptowane na mieszkalne przestrzenie poddasza, pod uwagę przy obliczeniach dotyczących mocy jednostki chłodzącej wziąć pod uwagę należy dodatkowe aspekty, wpływające na konieczność zastosowania bardziej wydajnego urządzenia. Są nimi przede wszystkim szybsze nagrzewanie się pomieszczeń umieszczonych na poddaszu z uwagi na:
- zjawisko konwekcji cieplnej,
- mniejszą kubaturę przestrzeni,
- ogrzewanie powierzchni dachu i
- promieniowanie słoneczne z okien dachowych.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji?
Oprócz rodzaju urządzenia oraz jego mocy, podczas wyboru klimatyzacji niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na to, ile prądu zużywa klimatyzacja – w tym względzie warto jest skierować się ku urządzeniom o wysokiej klasie energetycznej, które pozwolą na skuteczne i jednocześnie oszczędne schładzanie domu. Nowoczesna klimatyzacja do mieszkania to także wiele dodatkowych funkcji – jak możliwości programowania, nawilżanie powietrza, ogrzewanie klimatyzacją czy automatyczne oczyszczanie klimatyzacją domową powietrza.
Dobór optymalnej jednostki jest kluczowy dla uzyskania satysfakcjonujących dla użytkowników efektów chłodzenia domu lub mieszkania. Warto zatem przed zakupem skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w wyselekcjonowaniu urządzenia idealnego dla danego obiektu.