Ukryte zazwyczaj pod skosami dachów domów poddasze charakteryzuje się znacznie szybciej rosnącym poziomem nagrzania w porównaniu do parteru czy piętra domu. Powodowane jest to kilkoma czynnikami – głównie powierzchnią poddasza, jaka ulega nagrzewaniu promieniami słonecznymi – przez połacie dachowe czy okna dachowe. Dodatkowo, ogrzewane na niższych kondygnacjach powietrze stale unosi się ku górze, co przyczynia się do dodatkowego podwyższania temperatury na poddaszu. Jaki system klimatyzacji i jaką jednostkę chłodzącą zainstalować w – zazwyczaj pełnej skosów – przestrzeni poddasza?
Klimatyzacja poddasza – co uwzględnić przy wyborze?
Ogólną zasadą, jaką należy przyjąć przy doborze każdego rodzaju klimatyzacji – niezależnie od jej umiejscowienia – jest dobranie odpowiedniej mocy urządzenia. Na każde 10 m2 powierzchni powinno bowiem przypadać minimum 1 kW mocy chłodniczej. Oprócz tego – z uwagi na różnorodność funkcji poddasza – koniecznym jest wzięcie pod uwagę ilości pomieszczeń, jakie znajdują się na poddaszu oraz ich przeznaczenia. Do wyboru bowiem jest kilka rodzajów urządzeń, różniących się między sobą budową i konfiguracją jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, możliwościami i funkcjonalnościami.
Klimatyzacja typu split
Jest to klimatyzacja dedykowana przede wszystkim otwartym przestrzeniom poddasza. Składa się bowiem z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej, która zamocowana może być na dowolnej ścianie poddasza lub w jednym z jego pomieszczeń (jako klimatyzacja ścienna) . W przypadku konieczności dodania jednostek wewnętrznych w układzie split, koniecznym jest również dołożenie takiej samej ilości jednostek zewnętrznych – co zdecydowanie nie sprzyja estetycznemu wyglądowi nieruchomości. Klimatyzacja do domu typu split idealnie sprawdzi się zatem na poddaszu, które stanowi w istocie jedno pomieszczenie.
Klimatyzacja multisplit
System klimatyzacji multisplit umożliwia zastosowanie kilku jednostek wewnętrznych przy jednoczesnym zainstalowaniu jedynie jednej jednostki zewnętrznej. Jest ona bowiem tak skonstruowana, że bez problemu obsługuje nawet kilka chłodzących jednostek odbiorczych. Z powodzeniem zatem schłodzi poddasze rozbudowane, na którym wydzielonych jest kilka niezależnych pomieszczeń. Klimatyzacja multisplit umożliwia ponadto dostosowanie parametrów pracy każdej z jednostek wewnętrznych idealnie do potrzeb konkretnego pomieszczenia.
Klimatyzacja kanałowa
Chłodzeniu poddasza służyć może również dość drogi i technicznie zaawansowany system, jakim jest klimatyzacja kanałowa. Klimatyzacja ta bowiem to duża jednostka chłodząca i rury do klimatyzacji, którymi chłodne powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń objętych systemem. Układ jest niezwykle komfortowy i praktycznie nie zauważalny. O idealne dopasowanie temperatury dba bowiem centralny system połączony z czujnikami w pomieszczeniach, który na podstawie sczytywanych danych reguluje przepływ i temperaturę powietrza. Jedyną wadą systemu kanałowego jest jego wysoka cena oraz konieczność wygospodarowania miejsca na większą jednostkę chłodzącą.
Jak dobrać idealną klimatyzację poddasza?
Oprócz czynników czysto technicznych, związanych z budową klimatyzacji i zastosowanymi w niej rozwiązaniami, niezwykle ważnym aspektem podejmowania decyzji odnośnie montażu konkretnego urządzenia chłodzącego, są koszty inwestycyjne. Ile kosztuje klimatyzacja poddasza? Niewątpliwie najszybszym i jednocześnie najtańszym sposobem na ochłodzenie przestrzeni będzie zamontowanie prostej jednostki chłodzącej typu split. Jeśli jednak posiadamy większe możliwości, zdecydowanie skuteczniejszy efekt chłodzenia – szczególnie w poddaszu z kilkoma pomieszczeniami – dadzą: klimatyzacja multisplit i klimatyzacja kanałowa. Nie należy zapominać również o dodatkowych opcjach i funkcjach klimatyzacji – które również dopasować należy do indywidualnych możliwości i preferencji. Klimatyzacja poddasza z pewnością podniesie komfort przebywania na piętrze domu – które odznacza się bardzo intensywnym nagrzewaniem się w okresie letnim. Pamiętać jednak należy, by nie kupować pierwszego urządzenia, jakie znajdziemy – warto przeanalizować nasze potrzeby i możliwości sprzętu, by poddasze mogło zostać efektywnie schłodzone.