Kiedy i jak często należy odgrzybiać klimatyzację w domu?

serwis klimatyzacji

Klimatyzacja to system, w którym dochodzi do zmiany właściwości powietrza, jakim oddychamy, na korzystniejsze – o komfortowej dla nas temperaturze i nawilżaniu. Przepływające przez klimatyzację powietrze musi zachować wysoką jakość i czystość. Dlatego też niezbędnym jest jej odgrzybianie. Kiedy i jak często odgrzybiać domową klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji – czy jest konieczne?

Czy odgrzybianie klimatyzacji jest wymagane przepisami lub wytycznymi producentów klimatyzacji? Czy jest zalecane? Czy nie niesie za sobą skutków niepożądanych i nie szkodzi zdrowiu? Ile kosztuje serwis klimatyzacji i jej odgrzybianie? Odgrzybianie – mimo że nie ma obowiązku jego przeprowadzania – jest działaniem koniecznym dla utrzymania prawidłowego działania klimatyzacji i – przede wszystkim – dla zdrowia użytkowników pomieszczeń klimatyzowanych. Działanie klimatyzacji polega bowiem na przepuszczeniu powietrza przez układy klimatyzacji – przewody, filtr, parownik i skraplacz, które nadają powietrzu żądaną temperaturę i wilgotność. Przepływ powietrza z zanieczyszczeniami i parą wodną sprawia, że nie jest możliwe optymalne odprowadzenie skroplin z klimatyzacji, części wewnątrz podatne są na osadzanie się i namnażanie drobnoustrojów i grzybów.

Kiedy klimatyzacja wymaga odgrzybienia?

Pleśń i grzyb w kanałach klimatyzacji nie są stanem pożądanym, ze zdrowotnego punktu widzenia – wręcz szkodliwym dla osób przebywających w pomieszczeniu obsługiwanym przez klimatyzację. Ponieważ zazwyczaj nie zaglądamy do wnętrza urządzenia podczas codziennego jego użytkowania, identyfikacja zagrzybienia opierać będzie się głównie na weryfikacji jakości powietrza. Wykrycie zagrzybienia klimatyzacji przez węch nie jest trudne – zapleśnienie i zagrzybienie rury do klimatyzacji posiadają bowiem charakterystyczny zapach, natychmiast wyłapywany przez ludzki węch.

Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy wezwać specjalistę?

Odgrzybianie klimatyzacji jest niezbędne w przypadku wyczucia woni pleśni lub zagrzybienia. Nie warto jednak czekać do tego momentu i mieć pewność oddychania zawsze czystym, świeżym i pozbawionym szkodliwych drobnoustrojów powietrzem. Dlatego też czyszczenie klimatyzacji powinno odbywać się regularnie – najlepiej przed okresem jej wzmożonej eksploatacji – a zatem przed letnimi upałami lub zimowymi chłodami. Takiego są też ogólne zalecenia – na profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji warto jest umawiać się na przełomie marca i kwietnia oraz września i października. Pamiętać należy również o doraźnym oczyszczaniu klimatyzacji – np. gdy wykonywany jest serwis klimatyzacji szczecin lub po pracach remontowo – budowlanych – czy w momencie, w którym wyczujemy konieczność przeprowadzenia odgrzybiania i dezynfekcji urządzenia.

Sposoby na odgrzybianie klimatyzacji

Regularne czyszczenie klimatyzacji to gwarancja zawsze czystego i zdrowego powietrza w naszym domu. Czy można samodzielnie odgrzybić klimatyzację? Samodzielnie możemy jedynie dbać o czystość klimatyzacji. Dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji wymagają jednak profesjonalnego serwisu. Dogłębne odgrzybianie to bowiem konieczność rozkręcenia urządzenia w celu dotarcia do elementów wymagających oczyszczania. Wykonanie tego na własną rękę może doprowadzić do uszkodzenia wrażliwych podzespołów klimatyzatora. 

Odgrzybianie klimatyzacji – co zmienia?

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji są działaniami, które zapewniają w pełni bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw urządzenia. Nie ma bowiem wątpliwości, że spokojny odpoczynek i efektywna praca czy nauka możliwe są nie tylko przy idealnej temperaturze powietrza, ale także powietrzu czystym, pozbawionym zanieczyszczeń, grzybów i pleśni, drażniącej woni dobiegającej z klimatyzacji. Systematyczne czyszczenie klimatyzacji i regularne poddawanie jej profesjonalnemu odgrzybianiu to gwarancja oddychania czystym i – przede wszystkim – zdrowym powietrzem, pozbawionym drobnoustrojów i substancji szkodliwych dla samopoczucia i zdrowia. Przeciwdziałanie zagrzybieniu klimatyzacji to ponadto działanie przedłużające żywotność urządzenia i podtrzymujące jego energooszczędność. Zanieczyszczona jednostka jest bowiem podatna na degradację i uszkodzenia, a zagrzybione elementy instalacji wymagają użycia większej ilości energii dla zapewnienia efektywności chłodniczej.

Systematyczne odgrzybianie klimatyzacji jest warunkiem niezbędnym do zachowania jej prawidłowego działania oraz zdrowia twojego, twojej rodziny czy twoich pracowników. Niezwykle ważne jest zatem zaplanowanie regularnego odgrzybiania, które zapewni jej stałą, higieniczną czystość.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *