Jak zamontować klimatyzator w drewnianym domu? Klimatyzacja w domku letniskowym

drewniany domek

Klimatyzacja gości coraz częściej nie tylko w prywatnych domach czy firmach, ale również i w domkach letniskowych! W artykule poznasz największe zalety tego rozwiązania oraz dowiesz się, jak wygląda montaż tego typu instalacji.

Klimatyzacja w domku letniskowym. Zalety rozwiązania

Co do zasady, domki letniskowe projektuje się z myślą o użytkowaniu przestrzeni w sezonie wiosenno-letnim. Obecnie okres ten wiąże się z bardzo wysokimi temperaturami, przez co komfort użytkowników zostaje mocno obniżony. Korzystnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się montaż klimatyzacji.

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście możliwość sprawnego schłodzenia przestrzeni. Jeśli domek jest przeznaczony na wynajem, jego wartość dzięki klimatyzacji jest wyższa. Potencjalni klienci będą mogli cieszyć się komfortowymi warunkami.

Dzięki klimatyzacji możliwe jest również ogrzanie wnętrza w okresie jesiennym. Są bowiem dni, w których z chęcią użytkuje się taką przestrzeń, jednak panująca pogoda pozostawia wiele do życzenia. Klimatyzacja pozwoli podnieść temperaturę w domku i tym samym uczynić go wygodnym w użytkowaniu także w chłodne dni! Ze względu na niewielki metraż takiej przestrzeni, nie jest wymagane zaawansowane urządzenie i klimatyzacja nie musi posiadać dużej mocy. Nie będzie to więc tak duża inwestycja, jak ma to miejsce w przypadku domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych.

Jaka klimatyzacja do domku letniskowego?

Wybór klimatyzacji do domku letniskowego powinien być dobrze przemyślany. Oto najważniejsze kwestie, na jakie musisz zwrócić uwagę przy zakupie:

  • wydajność chłodnicza – powinna być dostosowana do metrażu przestrzeni letniskowej, zakłada się, że na każde 10 metrów kwadratowych potrzebny jest 1 kilowat mocy chłodzenia, a więc w pomieszczeniu posiadającym 10 metrów kwadratowych w zupełności wystarczy klimatyzacja ścienna o mocy 1 kW, w przypadku większych przestrzeni sprawdzą się wydajniejsze urządzenia,
  • hałas – hałas ma ogromne znaczenie w kwestii wyboru klimatyzacji, zwłaszcza że to urządzenie ma znaleźć się w miejscu wypoczynkowym, warto wybierać modele o niskim poziomie hałasu nieprzekraczającym 45 dB, dzięki temu będziesz mógł cieszyć się komfortowym użytkowaniem klimatyzacji również w nocy,
  • efektywność energetyczna – koniec końców inwestycja w klimatyzację ma być opłacalna, a więc zwróć uwagę również i na efektywność energetyczną urządzenia, modele oznaczone jako A+++ będą zużywać o wiele mniej energii, niż te z niższą klasą efektywności,
  • dostępne funkcjeklimatyzacja domowa posiada rozmaite funkcje, w tym m.in. tryb oszczędzania baterii, turbo, ogrzewanie, a nawet i filtracja powietrza,
  • możliwość regulacji nawiewu – warto, by urządzenie oferowało możliwość regulacji kierunku i prędkości nawiewu powietrza, dzięki temu możliwe będzie uzyskanie optymalnej temperatury oraz uniknięcie bezpośredniego chłodzenia w kierunku użytkownika.

Jak zamontować klimatyzator w domku drewnianym?

Montaż klimatyzacji w domku letniskowym wygląda dokładnie tak samo, jak w domu jednorodzinnym czy bloku. Cały system składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Niezbędne jest wykonanie odpowiedniego otworu, który pozwoli na wyprowadzenie rury do klimatyzacji i kabli elektrycznych poza budynek. Następnie wystarczy zamocować wspornik do konstrukcji, a także podłączyć kable i przewód freonowy.

Jednostkę zewnętrzną montuje się najczęściej na balkonie lub na tarasie. Do urządzenia należy przykręcić nóżki oraz ustawić je w miejscu docelowym. Konstrukcja powinna być oddalona od przeszkód oraz w pełni stabilna. Na tym etapie bardzo ważne jest dokładne podłączenie odpływu skroplin i przewodu freonowego.

Należy pamiętać, że instalacja klimatyzacji nigdy nie powinna być przeprowadzana przez osoby niedoświadczone. Musi zająć się tym profesjonalny montażysta klimatyzacji, który zrobi to prawidłowo. Samodzielna instalacja wiąże się nie tylko z ryzykiem popełnienia błędów, ale także z utratą gwarancji ze strony producenta. Wiele firm wymaga, by montaż przeprowadzał certyfikowany instalator.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *