Klimatyzator przenośny stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego urządzenia stacjonarnego. Okaże się świetnym rozwiązaniem w budynkach, w których ingerencja w konstrukcję nie jest możliwa. Jak prawidłowo zainstalować klimatyzator przenośny? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!,
Kilka słów o klimatyzatorze przenośnym
Najczęściej wybierane systemy to klimatyzacja split oraz klimatyzacja multisplit. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne jest również alternatywne rozwiązanie, jakim jest klimatyzator przenośny. Jego montaż ogranicza się do odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz za pomocą specjalnej rury. Nie ma więc mowy o ingerencji w konstrukcję budynku.
Klimatyzator przenośny jest świetnym rozwiązaniem tam, gdzie zastosowanie stacjonarnego urządzenia nie jest możliwe. Brak skomplikowanego montażu przekłada się również na estetyczny wygląd budynku.
Montaż klimatyzacji przenośnej. Co jest potrzebne?
Zestaw przeznaczony od montażu urządzenia możesz zakupić wraz z klimatyzacją lub osobno. Będziesz potrzebować:
- uszczelki okiennej,
- materiałowej taśmy w rolce lub adaptora,
- wężyka odpływowego,
- rury wyrzutowej.
Z montażem urządzeniem poradzi sobie każdy i nie wymaga to obecności fachowców, tak jak ma to miejsce w przypadku klimatyzacji stacjonarnej.
Jak zamontować klimatyzator przenośny?
Wybór odpowiedniego miejsca
Klimatyzacja domowa powinna mieć swoje miejsce, które jest pozbawione wszelkich przeszkód w postaci mebli. Odległość od nich oraz od ścian powinna wynosić około 30-50 cm. Musi to być miejsce wentylowane, a zarazem znajdujące się stosunkowo blisko okna.
Urządzenia tego typu są mobilne i często posiadają kółka, dzięki którym ich przenoszenie z pomieszczenia do pomieszczenia jest bezproblemowe. W miarę możliwości zaleca się jednak, by klimatyzacja podłogowa miała swoje stałe i bezpieczne miejsce.
Podłączenie rury do klimatyzatora
Jednym z najważniejszych elementów całego systemu klimatyzacji jest rura wyrzutowa. To właśnie z jej pomocą możliwe jest odprowadzanie ciepłego powietrza zgromadzonego we wnętrzu. Rurę należy podłączyć do wylotu, znajdującego się najczęściej z tyłu urządzenia. Wystarczy, że przekręcisz ją w kierunku przeciwnym niż ruch wskazówek zegara.
Najczęściej długość tej rury wynosi od 30 do nawet 150 cm. Możesz dowolnie regulować jej długość i tym samym dopasować do własnych potrzeb. Zachowaj jednak ostrożność, by rura nie była nadmiernie wygięta i odkształcona.
Zamontuj taśmę materiałową
Rzep należy przykleić do futryny i zewnętrznych krawędzi okna. Z jednej strony powinien posiadać klej. Pamiętaj, by wszystko było zrobione w sposób odpowiednio szczelny. Staraj się zachować dokładność. Najczęściej rzep jest o wiele dłuższy niż samo okno, zatem należy uciąć go nożyczkami. Zwróć uwagę na to, by nie odklejał się od futryny.
Montaż uszczelki w oknie
Kolejnym etapem jest montaż uszczelki w oknie. Jej konstrukcja jest dopasowana do różnych typów okien, a więc instalacja nie powinna być dla Ciebie problematyczna. Wystarczy, że cały materiał z obydwu stron przykleisz odpowiednio do wcześniej zamontowanego rzepu.
Uszczelnienie należy przyklejać w sposób staranny i dokładny. Nie możesz przy tym nadmiernie uchylać okna, bowiem może dojść do oderwania się uszczelki. Na tym etapie szczególnie ważna jest dokładność, bowiem łatwo o niewielkie dziury, przez które do pomieszczenia będzie przedzierać się ciepłe powietrze.
Wyprowadzenie rury wyrzutowej
Ostatnia część montaż klimatyzacji przenośnej to wyprowadzenie rury wyrzutowej. Uszczelnienie posiada bowiem specjalny zamek błyskawiczny, pozwalający na otworzenie i wprowadzenie rury. Jego elastyczność umożliwi Ci bezproblemowe dopasowanie rozmiaru otworu do rozmiaru posiadanej tuby.
Na tym etapie również powinieneś zadbać o jak największą szczelność. Wyprowadź rurę oraz zapnij uszczelnienie w taki sposób, by nie było żadnych prześwitów czy dziur. Szczelność ma bowiem ogromne znaczenie w kwestii prawidłowego użytkowania urządzenia.
Jak sam widzisz, montaż klimatyzacji przenośnej wcale nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.