Skropliny to nieodłączna część pracy klimatyzacji. Wymagają jednak właściwego odprowadzenia, tak, by nie doszło do żadnych uszkodzeń podczas eksploatacji urządzenia. Poznaj najlepsze sposoby na odprowadzanie skroplin z klimatyzacji!
Czym są skropliny z klimatyzacji?
Praca klimatyzacji prowadzi do wykraplania się wilgoci w wymienniku ciepła. Jest to w pełni naturalny proces, powstający w wyniku zmian temperatur oraz wysokiego poziomu wilgoci we wnętrzu. Im cieplej będzie na zewnątrz, tym więcej skroplin będzie produkować klimatyzator.
Odpowiednie zaplanowanie procesu odprowadzania skroplin jest istotne dla komfortowego użytkowania urządzenia. Właściciele klimatyzacji wykorzystują obecnie różnorodne metody, które to umożliwiają. Skropliny mogą być odprowadzane m.in. do gruntu czy wewnętrznego zbiornika.
W całym tym procesie bardzo duże znaczenie mają odpowiednie rury. Zaleca się stosować modele posiadające gładką powierzchnię wewnętrzną, na której nie będą osiadać się zanieczyszczenia. Muszą być w pełni szczelne i bezpieczne, a także wysoce odporne na zmieniające się temperatury.
Metody odprowadzania skroplin z klimatyzacji
W większości przypadków stosuje się grawitacyjne odprowadzanie skroplin, czyli np. do instalacji kanalizacyjnej lub zbiornika zewnętrznego. To najpopularniejsze metody, jednak jak się okazuje, ich wykorzystanie nie zawsze jest możliwe. Poznaj więc wszystkie sposoby o różnych wymaganiach.
Odprowadzanie skroplin do zbiornika
Klimatyzacja domowa pozwala na odprowadzanie skroplin np. do zewnętrznego zbiornika. Wystarczy wykorzystać specjalny pojemnik oraz umieścić w nim odpływ. Należy pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika, aby nie doszło do przelania się zgromadzonego płynu.
Najczęściej system ten wykorzystuje się na balkonach w blokach, choć warto pamiętać, że spółdzielnia mieszkaniowa wcale nie musi wyrazić na to zgody. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po alternatywną metodę.
Odprowadzanie do instalacji kanalizacyjnej
Jako posiadacz klimatyzacji w domu możesz zdecydować się na odprowadzanie skroplin do instalacji kanalizacyjnej. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza metoda, która ogranicza się do wpięcia odpływu do istniejącego pionu kanalizacyjnego. Woda spływa prosto do kanalizacji, a Ty nie musisz nadzorować tego procesu ani martwić się o ewentualne wycieki.
Przy tej metodzie odprowadzania skroplin należy pamiętać o montażu syfonu blokującego przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza. Odprowadzanie skroplin do instalacji kanalizacyjnej jest możliwe przede wszystkim w przypadku domów jednorodzinnych, ale również i w niektórych, nowoczesnych blokach.
Odprowadzanie skroplin z wykorzystaniem pompki
W miejscach, w których wykorzystanie grawitacyjnego odprowadzania skroplin nie jest możliwe, stosuje się specjalną pompkę. Dzięki niej skropliny z klimatyzacji w domu zostają przetransportowane w dowolnie wybrane miejsce. Pompki te charakteryzują się cichą pracą i niewielkim rozmiarem. Uwagę należy zwrócić m.in. na klasę szczelności IP, która wskazuje na wodoszczelność pompki.
Metoda ta jest najbardziej wymagająca ze wszystkich i w rzeczywistości nie jest tak często stosowana, jak alternatywne sposoby odprowadzania skroplin.
Jaką metodę odprowadzania skroplin wybrać?
Nie wiesz, jaka metoda odprowadzania skroplin sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Kwestia ta zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od miejsca zamieszkania. Najłatwiejszą i najmniej wymagającą metodą jest odprowadzanie wody do kanalizacji. Jest to możliwe zarówno w zamieszkałych budynkach, jak i w tych, w których instalację klimatyzacji planowano już na etapie budowy.
Jeśli klimatyzacja split znajduje się w bloku, w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zbiornik gromadzący skropliny. Wymaga bowiem najmniejszej ingerencji w konstrukcję budynku, a regularne wylewanie wody nie aż tak problematyczne.
Pamiętaj, że poza wyborem metody odprowadzania skroplin, równie istotny jest prawidłowy montaż klimatyzacji. Powierz to zadanie fachowej firmie!