Jak działa system rekuperacji powietrza? Podstawy i zasada działania.

Rekuperacja

Zachowanie optymalnego poziomu wymiany powietrza między wnętrzami a otoczeniem jest niezwykle ważne. Warunkuje bowiem zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo korzystania z obiektów. Jednym z rozwiązań, jakie ma za zadanie zagwarantować prawidłową cyrkulację powietrza, jest system rekuperacji. Czym charakteryzuje się rekuperacja? 

Czym jest rekuperacja – jak działa system mechanicznej wymiany powietrza z odzyskiem ciepła?

Co to jest rekuperacja? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system, który umożliwia stałą cyrkulację powietrza między otoczeniem a pomieszczeniami, do których jest doprowadzona. Dzięki wymuszaniu ruchu powietrza przez zasilane elektrycznie wentylatory jest to wentylacja niezależna od czynników zewnętrznych czy wewnętrznych, jak ciśnienie atmosferyczne czy wilgotność powietrza. Poprzez zastosowanie natomiast w jednostce centralnej specjalnych wymienników ciepła, nie powoduje strat energii cieplnej na skutek wtłaczania do pomieszczeń świeżego, zimnego powietrza. Jest przez to uznawana za system wysoce energooszczędny, który przyczynia się zarówno do zwiększenia komfortu użytkowania obiektu, jak i obniżenia rachunków za ogrzewanie. 

Rekuperacja – z czego złożony jest system?

System rekuperacji składa się z kilku podstawowych części, które połączone są w jedną instalację przy pomocy rur wentylacyjnych. Jak działa rekuperacja? Doprowadzanie powietrza z otoczenia odbywa się z wykorzystaniem czerpni – kanału doprowadzającego powietrze do serca wentylacji mechanicznej – rekuperatora. W rekuperatorze następuje swoiste spotkanie się dwóch mas powietrza – nawiewanego i wywiewanego. Nie mają one jednak możliwości bezpośredniego zetknięcia się ze sobą. Powietrze z zewnątrz jest następnie przekazywane do pomieszczeń kanałami nawiewnymi zakończonymi tzw. anemostatem. Powietrze natomiast wywiewane, wyciągane jest przez przysufitowe anemostaty kanałem, zwanym kanałem wyciągowym. Przemieszcza się przez jednostkę centralną, oddając ciepło powietrzu nawiewanemu, i odprowadzane jest na zewnątrz przez wyrzutnię. 

Rekuperator, czyli kilka słów o odzysku ciepła i oszczędnościach na ogrzewaniu

Sercem systemu rekuperacji jest jednostka centralna – rekuperator. To on odpowiedzialny jest zarówno za cyrkulację powietrza, jak i jego oczyszczanie i nagrzewanie. Rekuperator jest urządzeniem elektrycznym – prąd jest w nim wykorzystywany głównie do napędzania wentylatorów, sterujących pędem powietrza. Ilość zużywanej energii jest jednak nieporównywalnie mała w przyrównaniu do oszczędności na ogrzewaniu, jakie gwarantuje system rekuperacji. Dzięki zastosowaniu specjalnej budowy kanałów nawiewnych i wywiewnych wewnątrz rekuperatora – przez wymiennik ciepła dochodzi bowiem do ogrzewania powietrza wtłaczanego do pomieszczeń ciepłem, jakie transportuje powietrze wywiewane. W ten sposób do wnętrza dostaje się czyste, wstępnie podgrzane powietrze, co niweluje konieczność jego ponownego, długotrwałego ogrzewania. Podkreślić należy, że wymiana ciepła odbywa się w całkowitym odizolowaniu powietrza usuwanego i wtłaczanego. 

Rekuperacja a zdrowie i komfort 

System rekuperacji nie tylko pozwala na zaoszczędzenie przeszło 70-90 % środków, jakie przeznaczylibyśmy na ogrzewanie. Dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza, wentylacja mechaniczna uniemożliwia zachowywanie w pomieszczeniach nadmiaru wilgoci i zanieczyszczeń, dbając o stałą cyrkulację powietrza. Filtry zamontowane w rekuperatorze z kolei dbają o to, by szkodliwe substancje, jakie przenoszone są wraz z powietrzem, nie przedostawały się do wnętrza naszego domu lub pomieszczeń firmowych. Jest to rozwiązanie znacząco poprawiające jakość codziennego życia każdego, a możliwość zastosowanie specjalnych filtrów antyalergicznych, z pewnością będzie świetnym rozwiązaniem dla alergików.

Czy rekuperacja jest dla mnie?

System rekuperacji jest nowoczesnym systemem, który podnosi komfort użytkowania nieruchomości, jednocześnie obniżając koszty jego eksploatacji. Z pewnością sprawdzi się w budynkach wykonanych z wykorzystaniem współczesnych norm i systemów – budynków o wysokim współczynniku izolacyjności termicznej, w których zasilanie wspomagane jest fotowoltaika lub opiera się na instalacji PV. Wówczas rekuperacja może być całkowicie darmowym źródłem oszczędności na ogrzewaniu. 

Działanie systemu rekuperacji umożliwia powtórne wykorzystanie raz już zużytej energii do nagrzania świeżego powietrza, jakie system ten wtłacza do pomieszczeń. Skuteczność natomiast wentylacji i komfort przebywania w pomieszczeniach objętych rekuperacją – to korzyści, które zdecydowanie przemawiają za inwestycją w rekuperacje w każdym domu czy firmie. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *