Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

klimatyzacja

Klimatyzacja domowa jest systemem, który zdecydowanie zwiększa komfort przebywania w domu czy w mieszkaniu, w szczególności podczas letnich upałów. Aby jednak chłodzenie pomieszczeń z jej wykorzystaniem było optymalne, koniecznym jest dobre jej zlokalizowanie – tak, by jednocześnie nie przeszkadzała i gwarantowała wykorzystanie maksimum swoich możliwości. Gdzie zatem zamontować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora – czym jest i za co odpowiada?

Układy klimatyzacji stałej składają się z dwóch jednostek – jednostki zewnętrznej, która lokowana jest na elewacji budynku, i jednostki wewnętrznej, jaka umieszczana jest we wnętrzu klimatyzowanych pomieszczeń. Z uwagi na zróżnicowanie systemów, możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami klimatyzacji: 

  • klimatyzacja split – stanowiącą połączenie jednej jednostki zewnętrznej z jedną jednostką wewnętrzną, bez możliwości rozbudowy klimatyzacji o kolejne jednostki wewnętrzne oraz
  • klimatyzacja multisplit, w której jednostka zewnętrzna może obsługiwać wiele jednostek wewnętrznych. 

Jednostka lub jednostki wewnętrzne odpowiedzialne są za obieg powietrza w danym lub  danych pomieszczeniach – wychwytują je i dostosowują jego parametry – głównie temperaturę, czasem również wilgotność – do parametrów zadanych przez użytkownika. 

Wybór lokalizacji jednostki wewnętrznej – na co zwrócić uwagę?

Nie ma jednego, uniwersalnego miejsca, w którym zalecany byłby montaż jednostki wewnętrznej klimatyzacji – każde pomieszczenie i rozkład jego wyposażenia stanowią bowiem indywidualną całość, do której  należy dopasować miejsce montażu klimatyzatora – inaczej wyglądać będzie klimatyzacja w salonie, inaczej klimatyzacja na poddaszu. Istnieją jednak pewne zasady, które będą miały zastosowanie do wszystkich pomieszczeń, i które pomogą w wybraniu idealnego – pod każdym względem – miejsca do przymocowania wewnętrznej jednostki chłodzącej klimatyzacji. 

Wybór pomieszczenia i wybór ściany 

Czyli dwie podstawowe kwestie organizacyjno – techniczne. Po pierwsze – należy bowiem wytypować pomieszczenie lub pomieszczenia, które potrzebują najintensywniejszego działania klimatyzacji. Po drugie – koniecznym jest wzięcie pod uwagę wymogów bezpieczeństwa w zakresie eksploatacji klimatyzacji – klimatyzator nie powinien mocowany być w miejscu narażenia na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania słonecznego. Najlepiej zatem zdecydować się na montaż tak, by panel klimatyzacji znajdował się na ścianie, która jest zacieniona. 

Jednostka na ścianie – ale gdzie?

Lokalizacja klimatyzacji na ścianie nie jest zazwyczaj tak prosta – pole manewru jest bowiem ograniczone samymi rozmiarami klimatyzatora, jak i innymi elementami konstrukcyjnymi budynku – jak chociażby okna. Wskazanym jest, by jednostkę wewnętrzną umieścić możliwie jak najwyżej w pomieszczeniu. Podczas wyboru lokalizacji wziąć pod uwagę należy ponadto:

  • odstęp od ścian i sufitu – minimum 20- 30 cm,
  • odstęp od elementów wyposażenia wnętrza – w szczególności łatwopalnych.

Montaż jednostki wewnętrznej – o czym pamiętać?

Działanie klimatyzacji powoduje powstawanie niezbyt przyjemnego powiewu chłodnego, zazwyczaj suchego powietrza. Warto zatem wziąć pod uwagę rozmieszczenie wyposażenie przeznaczone do wypoczynku – jak kanapy, sofy, stół w jadalni – czy do pracy i nauki – jak biurka i stoły. Zaleca się, by nie umieszczać jednostki wewnętrznej w bezpośredniej okolicy tych elementów wyposażenia. W przypadku montażu modeli starszych – pod uwagę należy wziąć hałas, jaki może generowany być podczas działania klimatyzacji. Może on bowiem powodować dyskomfort podczas wypoczynku czy przeszkadzać w zasypianiu – najlepiej zatem jest unikać montażu jednostki wewnętrznej bezpośrednio nad łóżkiem lub zainwestować w klimatyzację z trybem nocnym.

Wybór miejsca montażu jednostki wewnętrznej klimatyzatora jest jednym z kluczowych czynników, warunkujących pełne wykorzystanie jego walorów użytkowych i jednocześnie – komfortowe użytkowanie klimatyzacji w domu. Warto zatem dokładnie przeanalizować, gdzie chcemy umieścić klimatyzator, by nie musieć w późniejszym okresie dokonywać gruntownych zmian, które będą nie tylko kłopotliwe, ale i kosztowne. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *