Czyste Powietrze 2024 – jakie zmiany od  1 kwietnia?

Czyste Powietrze 2024

Program Czyste Powietrze jest jednym z najczęściej wykorzystywanych dofinansowań do proekologicznych rozwiązań w zakresie termomodernizacji budynków. Kolejna edycja programu niesie nowe możliwości i nowe warunki uczestnictwa w benefitach. Na jakie zmiany należy się przyszykować w programie „Czyste powietrze 2024”, jakie wejdą już w kwietniu tego roku?

Dofinansowanie w ramach programu – na ile możesz liczyć od kwietnia 2024 roku?

Program Czyste Powietrze 2024 przewiduje zróżnicowane dofinansowania – w zależności od zakresu prac termomodernizacyjnych, jakie mają zostać podjęte w ramach uczestnictwa w programie. Czyste Powietrze 2024 oferuje możliwość skorzystania od kwietnia 2024 roku z:

 • dofinansowania w kwocie 35-66 tysięcy złotych – na kompleksową termomodernizację-  wymianę źródła ogrzewania nieruchomości, wykonanie prac termomodernizacyjnych (wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, ocieplenie budynku), montaż rekuperacji,
 • dofinansowania w zakresie 25-56 tysięcy złotych – na wymianę źródła ogrzewania nieruchomości i termomodernizację – do której włączona jest wentylacja rekuperacja,
 • dofinansowania od 13 do 33 tysięcy złotych –na termomodernizację z wyłączeniem źródeł ogrzewania – nakierowane zatem na ocieplenie, izolację termiczną nieruchomości i systemy wentylacji z odzyskiem ciepła – przewody do rekuperacji, rekuperator, inne elementy rekuperacji  oraz montaż rekuperacji.

Dofinansowanie od 1 kwietnia 2024 – kto może skorzystać z nowych środków? 

Dofinansowanie dostępne od 1 kwietnia 2024 roku w ramach programu „Czyste powietrze” obejmować będzie:

 • właścicieli i współwłaściciel domów jednorodzinnych,
 • właścicieli lub współwłaścicieli lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych.

Budynek lub lokal, jakie mogą być ujęte we wniosku w nowej edycji programu, muszą dysponować wyodrębnioną księgą wieczystą – w zakresie i budynku, i – jeśli jest to wyodrębniony lokal – lokalu. 

Zmiany od kwietnia – jak uzyskać maksimum dofinansowania w 2024 roku?

W edycji programu Czyste Powietrze uruchamianej w kwietniu 2024 roku, możliwe będzie – podobnie jak w poprzednich edycjach – ubieganie się o zwiększoną kwotę dofinansowania, także na system rekuperacji. Przeznaczona jest ona dla osób, których dochody nie przekraczają wyznaczonego limitu. Od kwietnia 2024 roku będą one wynosiły:

 • dla dofinansowania aż do 99 tysięcy:
 • 1894 zł na jednego członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym lub
 • 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
 • dla dofinansowania aż do 135 tysięcy:
 • 1090 zł na jednego członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym lub
 • 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Zmiany w zakresie wnioskowania – gdzie składać wnioski od 1 kwietnia 2024 roku?

Wnioski na dofinansowanie z edycji programu „Czyste Powietrze” uruchamianej od 1 kwietnia 2024 roku, składać należy we właściwym miejscowo Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest nim fundusz właściwego dla danego województwa, w którym zlokalizowana jest nieruchomość, która ujęta jest we wniosku o dofinansowanie na termomodernizację. Wnioski o skorzystanie z puli środków dostępnych od 1 kwietnia 2024 roku, dostępne są na stronach internetowych wojewódzkich funduszy oraz na stronach rządowych. Również tam zamieszczone są dokładne instrukcje w zakresie wypełniania wniosków oraz wymaganych dokumentów, jakie należy przedstawić, składając wniosek o dofinansowanie. 

Możliwość skorzystania z dofinansowania na termomodernizację w nowej edycji programu Czyste Powietrze – od 1 kwietnia 2024 roku – może być jedną z ostatnich okazji do zmniejszenia kosztów inwestycji w termomodernizację. Warto zatem skorzystać z dofinansowania i zyskać oszczędności na lata. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *