Czy rekuperacja jest głośna?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, dzięki któremu możesz cieszyć się świeżym powietrzem w swoim domu. Z artykułu dowiesz się, jak działa rekuperacja oraz jak głośno działa. Przeczytaj artykuł, zanim zainwestujesz w system rekuperacji!

Rekuperacja i jej działanie

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który pozwala na wymianę powietrza w budynku, minimalizując straty ciepła. Działa to na zasadzie wymiennika ciepła, w którym powietrze wywiewane z pomieszczeń przekazuje swoje ciepło świeżemu powietrzu nawiewanemu z zewnątrz. Efektem tego działania jest znaczna minimalizacja zapotrzebowania na ciepło. 

Rekuperacja jest szczególnie korzystna w budynkach o wysokim standardzie izolacji, gdzie tradycyjna wentylacja grawitacyjna może być niewystarczająca. System ten zapewnia nie tylko efektywne przewietrzanie pomieszczeń, ale także znacznie obniża koszty ogrzewania.

Od czego zależy głośność rekuperacji?

System rekuperacji może działać z różnym poziomem głośności. Kwestia ta jest uzależniona przede wszystkim od następujących czynników:

  • urządzenie – nowoczesne modele rekuperatorów wyposażone są w ciche wentylatory i dobrze izolowane obudowy, co minimalizuje hałas, z kolei w przypadku tańszych urządzeń hałas może być naturalnie większy, 
  • prawidłowy montaż – profesjonalnie wykonana instalacja to klucz do cichej pracy rekuperatora, nieodpowiednio zamontowane kanały wentylacyjne mogą powodować rezonans, który zwiększa poziom hałasu, 
  • izolacja akustyczna – stosowanie izolacji akustycznej wokół kanałów wentylacyjnych może znacząco zredukować dźwięki emitowane przez system rekuperacji, 
  • konserwacja i czyszczenie – regularne serwisowanie rekuperatora, w tym czyszczenie i wymiana filtrów, zapewnia optymalną i cichą pracę systemu, zaniedbanie tych obszarów może powodować głośne, wręcz uciążliwe działanie rekuperacji.

Czy prawidłowo działająca rekuperacja jest głośna?

Rekuperacja, która działa prawidłowo i została odpowiednio zainstalowana, nie powinna wydawać bardzo głośnych dźwięków. Rekuperator generuje szum, jednak dla domowników jest on praktycznie niesłyszalny. Jeśli praca systemu pogorszyła się i zaczął on wydawać jakiekolwiek, niepokojące dźwięki, najlepszym rozwiązaniem będzie serwis całego systemu. Użytkowanie zepsutego urządzenia może bowiem powodować poważne konsekwencje, w tym trwałe usterki.

O czym świadczy głośna praca rekuperacji?

Głośniejsze działanie rekuperacji zazwyczaj jest sygnałem, że coś w systemie nie działa prawidłowo. Oto kilka możliwych przyczyn:

  1. Zanieczyszczone filtry – Brudne lub zapchane filtry mogą powodować większy opór powietrza, co przekłada się na cięższą pracę wentylatorów i tym samym i generowanie większego hałasu.
  2. Uszkodzenie wentylatora – Jeśli wentylator w rekuperatorze jest uszkodzony lub zużyty, może wydawać nienaturalne dźwięki, takie jak piski, szumy lub wibracje. Wówczas konieczna jest jego naprawa lub wymiana na nowy mode. 
  3. Nieszczelne kanały wentylacyjne – Nieszczelności w systemie wentylacyjnym mogą prowadzić do wydawania niepożądanych dźwięków, jak gwizdy czy szumy. Mogą również zwiększać opory przepływu powietrza, co potęguje hałas. System powinien być w 100% szczelny i zabezpieczony. 
  4. Nieprawidłowy montaż – Jeśli rekuperator lub kanały wentylacyjne zostały zamontowane w sposób nieprawidłowy, mogą występować wibracje i rezonans, które powodują hałas. Z tego względu tak istotne jest, by wybrać rzetelną i profesjonalną firmę zajmującą się montażem rekuperacji. Jakiekolwiek błędy popełniane na etapie montaży systemu będą niosły za sobą przykre konsekwencje. 
  5. Przeciążenie systemu – Zbyt duża ilość powietrza przepływająca przez system może prowadzić do nadmiernego hałasu, szczególnie jeśli rekuperator nie jest dostosowany do takiej wydajności. Jeśli więc nic nie wskazuje na inne źródła tego problemu, najprawdopodobniej to właśnie przeciążenie jest winowajcą hałasu. 

Pamiętaj, by prawidłowo eksploatować i konserwować rekuperację. Dzięki temu zachowasz jej prawidłowe działanie przez lata. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *