Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem, oddziałującym na nasze zdrowie i samopoczucie. Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość powietrza, inwestując w oczyszczacze czy coraz to popularniejszą rekuperację. Czy rzeczywiście wentylacja mechaniczna jest skutecznym zabezpieczeniem przed zanieczyszczonym powietrzem? Sprawdź!
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja jest nawiewno-wywiewną wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jej podstawowe zadanie to wymuszenie procesu wymiany powietrza wewnątrz budynku. Za proces ten odpowiedzialny jest rekuperator, urządzenie nazywane również sercem całego systemu.
W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna? System ten składa się z punktów nawiewnych i wywiewnych. Powietrze pobierane z zewnętrz przechodzi przez specjalne filtry, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia i alergeny. Następnie dociera do punktów wywiewnych i trafia do poszczególnych pomieszczeń. W pierwszej kolejności powietrze trafia do tzw. czystej strefy, z której następnie przechodzi do pomieszczeń, takich sypialnia, gabinet czy jadalnia. Część powietrze przechodzi do tzw. strefy brudnej i z niej trafia do łazienki, WC czy kuchni.
System rekuperacji składa się z następujących części:
- rekuperatora,
- czerpni,
- wyrzutni,
- systemu dystrybucji powietrza,
- podstawowego sterowania,
- tłumików hałasu,
- anemostatów.
Czy wentylacja mechaniczna chroni przed zanieczyszczonym powietrzem?
Wentylacja mechaniczna jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na ochronie przed zanieczyszczonym powietrzem. Poza tym, że zapewnia stały przepływ powietrza, to dodatkowo filtruje i usuwa z niego wszystkie zanieczyszczenia. Mowa tu zarówno o kurzu, jak i pyłkach czy smogu. Wysoka jakość powietrza ma ogromne znaczenie w kwestii samopoczucia domowników. Rekuperacja przyniesie ukojenie także alergikom i osobom cierpiącym na astmę oraz inne choroby układu oddechowego.
Obecnie producenci systemów rekuperacji stosują w swoich urządzeniach różnorodne filtry. Wśród nich znajdują się także te dedykowane konkretnym problemom, np. filtry antysmogowe. Stanowią najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców miast, w których smog jest dużym problemem. Najczęściej system rekuperacji zawiera kilka różnych filtrów, co przekłada się na większą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza.
O czym musisz pamiętać, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości powietrzu?
Zależy Ci na tym, aby rekuperacja skutecznie oczyszczała powietrze? Aby system jak najlepiej spełniał swoje zadanie, wymaga regularnej konserwacji. Jedną z najważniejszych czynności jest czyszczenie filtrów w rekuperatorze. Wraz z użytkowaniem systemu, zabrudzenia gromadzą się na filtrach i po upływie dłuższego czasu mogą blokować swobodny przepływ powietrza. W efekcie do pomieszczeń docierać będzie brudne powietrze, które zawiera smog czy pyłki. Co więcej, unikając czyszczenia filtrów, możesz doprowadzić do obniżenia wydajności rekuperacji, a w dłuższej perspektywie – nawet do jej uszkodzenia.
Instrukcja obsługi każdego rekuperatora najczęściej zawiera wszystkie informacje dotyczące tego, w jaki sposób należy czyścić filtry. Warto przestrzegać tych wskazówek, aby utrzymać filtry w jak najlepszym stanie. Najczęściej do pozbycia się luźnych zabrudzeń stosuje się odkurzacz. Mniejsze drobinki usuniesz z kolei z pomocą roztworu wody z delikatnym mydłem. Przed ponownym zamontowaniem, filtry powinny być odpowiednio osuszone. Poza czyszczeniem kluczowa jest także regularna wymiana filtrów. W zależności od konkretnego modelu producent może zalecać wymianę co 3 lub np. co 6 miesięcy.
System rekuperacji należy poddawać również regularnym serwisom, średnio raz na rok. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych usterek oraz ich szybkie usunięcie. Odpowiednia konserwacja rekuperacji pozwoli Ci utrzymać wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach oraz wysoką efektywność wentylacji. Nie warto lekceważyć wszelkich niepokojących objawów, takich jak bardzo głośna praca, zmniejszona efektywność czy specyficzne świszczenie. Wstrzymując się z serwisem systemu, możesz jedynie pogorszyć sytuację.