Czy klimatyzacja ma wpływ na wilgotność powietrza w domu?

Planujesz założyć klimatyzację w domu, jednak obawiasz się, że jej działanie doprowadzi do wysuszenia powietrza? Czy klimatyzacja ma wpływ na wilgotność? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Optymalna wilgotność powietrza w domu 

Zastanawiałeś się kiedyś, czy w twoim domu panuje odpowiedni mikroklimat? Wilgotność, czyli zawartość pary wodnej w powietrzu, może wydawać się tematem marginalnym, ale ma fundamentalne znaczenie dla komfortu życia i zdrowia domowników oraz efektywności energetycznej nieruchomości.

Prawidłowa wilgotność w domu powinna wynosić od 40% do 60%. Utrzymywanie wilgotności powietrza w tym zakresie zapewnia najlepsze warunki dla zdrowia człowieka, jednocześnie chroniąc budynek przed szkodami wynikającymi z nadmiernej wilgoci lub jej braku. Z kolei optymalna temperatura pomieszczenia, w których przebywamy, powinna oscylować w granicach 20-22°C. W sypialni temperatura może wynosić nawet 18°C. 

Dlaczego odpowiednia wilgotność powietrza w domu jest istotna? Przede wszystkim, powietrze o odpowiedniej wilgotności jest łatwiejsze do wdychania. W pomieszczeniach, gdzie wilgotność jest zbyt niska, mogą nasilać się problemy z suchymi błonami śluzowymi, co zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Suchość powietrza sprzyja również elektryzowaniu się przedmiotów i może prowadzić do dyskomfortu z powodu suchych oczu czy podrażnionej skóry.

Z drugiej strony, nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni oraz grzybów, które są nie tylko destrukcyjne dla struktur budynku, ale także mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, szczególnie u osób cierpiących na alergie czy astmę. Pleśnie wytwarzają zarodniki, które unoszą się w powietrzu i są łatwo inhalowane przez mieszkańców, co może prowadzić do:

  • chorób układu oddechowego,
  • reakcji alergicznych,
  • zaostrzenia objawów astmy.

Utrzymywanie optymalnej wilgotności ma także istotny wpływ na trwałość i wygląd elementów wykończeniowych w domu, takich jak drewniane podłogi, meble, obrazy oraz instrumenty muzyczne, które mogą ulec deformacji lub uszkodzeniom. Drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że absorbuje i traci wilgoć w zależności od otoczenia, co może prowadzić do jego pęcznienia lub kurczenia.

Poziom wilgotności powietrza w domu nie jest wartością stałą. Zmienia się w zależności od panującej pory roku. Latem osiąga poziom 50-60%, a gdy w porze letniej występują obfite opady deszczu, może wynosić nawet 80%. Jesienią natomiast zaczyna stopniowo spadać, nawet do 30% w czasie zimy. Dzieje się tak z powodu ogrzewania pomieszczeń i sporadycznego otwierania okien.

Jeśli nie wiesz, jaka zmierzyć wilgotność powietrza w swoich czterech ścianach, możesz to szybko sprawdzić za pomocą higrometrów – specjalistycznych urządzeń zwanych również wilgotnościomierzami. Mierzą one zawartość pary wodnej w powietrzu oraz temperaturę.

Jak klimatyzator wpływa na wilgotność?

Urządzenia klimatyzacyjne, nie tylko obniżają temperaturę powietrza, ale także usuwają z niego wilgoć. Wynika to z działania urządzenia, jakim jest klimatyzator. Podczas kontaktu z zimnym parownikiem dochodzi do wykroplenia wilgoci. Jest to zjawisko polegające na skropleniu pary wodnej, która następnie osiada na elementach układu klimatyzacji, a na samym końcu trafia do instalacji odprowadzania skroplin.

Zbyt suche powietrze może być jednak problematyczne. Dlatego odpowiednie ustawienie i konserwacja systemu klimatyzacji są kluczowe dla utrzymania optymalnego poziomu wilgotności. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne często wyposażone są w higrostaty, które umożliwiają kontrolę wilgotności na równi z temperaturą. Użytkownicy mogą ustawić pożądany poziom wilgotności, który system będzie starał się utrzymać, co jest szczególnie przydatne w regionach o zmiennych warunkach atmosferycznych.

Co istotne okres wzmożonej pracy klimatyzatora przypada na miesiące letnie, kiedy powietrze ma wysoki poziom wilgotności. W tym czasie właściwości osuszające klimatyzacji pozwalają obniżyć temperaturę oraz wilgotność powietrza do bezpiecznego i akceptowalnego poziomu. Dzięki temu osoby przebywające w klimatyzowanym wnętrzu nie cierpią na dolegliwości związane ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza. Tak więc klimatyzator pozwala utrzymać wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu na optymalnym poziomie.

Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzatorów również odgrywają istotną rolę. Zanieczyszczone filtry i cewki mogą ograniczać przepływ powietrza przez urządzenie, co z kolei może prowadzić do nieefektywnego usuwania wilgoci i nierównomiernej temperatury w pomieszczeniach.

Czy klimatyzator znacznie wysusza powietrze?

Standardowy klimatyzator rzadko obniża wilgotność powietrza poniżej 40%. Dodatkowo naturalnym nawilżaczem jest sam człowiek oraz rośliny we wnętrzu. Gotowanie w kuchni, branie prysznica i kąpieli, czy suszenie prania – wszystkie te czynności powodują wzrost wilgotności powietrza. Jeśli powietrze jest bardzo suche, wystarczy uchylić okno na kilka minut. Spowoduje to szybkie uregulowanie poziomu nawilżenia. 

Aby jeszcze lepiej kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu, warto zainwestować w urządzenie łączące funkcje nawilżacza i oczyszczacza powietrza. Jest to szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to zwykle obniża się poziom wilgotności. Używając takiego urządzenia, możesz efektywnie nawilżyć powietrze, co znacząco poprawia komfort użytkowania pomieszczeń.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wysoką wilgotnością względną, rozwiązaniem może być osuszacz powietrza. Urządzenie to pozwala regulować zarówno temperaturę, jak i wilgoć, eliminując problemy związane z nadmierną wilgocią, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza przy klimatyzacji?

Zainstalowałeś w domu klimatyzację, lecz borykasz się z problemem suchego powietrza? Mamy kilka praktycznych rad jak utrzymać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach, aby zadbać o zdrowie i samopoczucie. 

  • Pierwsza rada to regularne wietrzenie. Dopływ świeżego powietrza jest niezwykle ważny, nawet zimą, gdy zazwyczaj nieustannie działa ogrzewanie. Wówczas warto otworzyć na krótki czas okna i drzwi – lekkie obniżenie temperatury wiąże się ze wzrostem wilgotności powietrza.
  • Druga rada – zadbaj o prawidłową wentylację. Ten problem dotyczy budynków z wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Dostarczane do zewnątrz chłodne powietrze jest dość suche, a w połączeniu z ogrzewaniem jego wilgotność spada. W takim przypadku można zastosować nawilżacz kanałowy. Urządzenie w zależności od modelu pracuje przez cały czas bądź pracuje tylko wtedy, gdy wilgotność powietrza zewnętrznego staje się zbyt niska.
  • Zastanawiasz się, czy umieszczenie mokrego ręcznika na parapecie skutecznie nawilży powietrze? To metoda mało efektywna. O wiele lepiej sprawdzi się zakup pojemnika na kaloryfer lub specjalistycznego nawilżacza powietrza.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jaka powinna być optymalna wilgotność w mieszkaniu. Pamiętaj też, że klimatyzator obniża wilgotność powietrza, co może być pomocne w walce z nadmierną wilgocią.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *